Емоциите – причината за промяна на състоянието ни
- 02.08.2022
- Posted by: tsvetanp
- Category: За психологията
Емоциите са комплексни и могат да имат различни значения при различните хора. Основно за тях може да се каже, че се категоризират от състоянията на ума, външни и вътрешни реакции и изражения.
В тази статия ще научите:
- Какво представляват емоциите
- Как точно се образуват емоциите
- Кои са основните емоции
- Какво представляват шестте основни емоции
Какво представляват емоциите
Все още няма постигнато единодушие по отношение на точното определение за емоцията. Но все пак се смята, че емоцията е психично състояние, свързано с нервната система. То е породено от химични промени, които по различен начин се асоциират с мисли, чувства, поведенчески реакции и степен на удоволствие или недоволство. Емоцията е физиологично преживяване, което ни дава информация за света.
Майкъл Кабанак определя емоциите като психическо преживяване с висока интензивност и високо хедонично съдържание (удоволствие/недоволство). А Аристотел казва, че те са „…всички тези чувства, които толкова променят хората, че влияят на преценките им и също са присъщи на болката и удоволствието“.
Някои емоции могат да бъдат доста специфични и да засягат конкретен човек, обект или ситуация, докато други могат да бъдат по-общи. Също така някои емоции могат да бъдат много кратки и неосъзнати, докато други могат да бъдат по-продължителни и да траят дни, месеци или години.
Емоцията може да има изразени физически съпровождания – като изражение на лицето или да бъде невидима за наблюдателите. Допуска се включването на съзнателно преживяване или размисъл. Тя може да е дълбока, обикновена или нефункционална. А също и да бъде социално подходяща или неподходяща.
През годините, емоциите са били изучавани в различни научни дисциплини като например:
- биология;
- психология;
- невронаука;
- психиатрия;
- антропология;
- социология;
- …както и в управлението на бизнеса, рекламата и комуникациите;
Според всяка от тях, вниманието върху изучаването на емоциите и причините, които ги пораждат, трябва да се фокусира върху определена област.
В миналото са се наблюдавали най-вече „стимулите“, предизвикващи емоциите, физическите промени и поведение произтичащи от тях. След това през 18-ти век е разгледано голямо разнообразие от физиологични промени, свързани с някои емоции. Оттогава изследванията разграничават телесните промени и съвременната неврология фокусира вниманието си повече върху мозъчната дейност. Според наблюдения, ядрото на емоционалната мозъчна дейност изглежда е лимбичната предна част на мозъка. Оказва се също и, че двете полукълба на мозъка са свързани по различен начин с емоционалните процеси. Някои съвременни теории твърдят, че емоциите или поне „основните“ емоции са вкоренени в биологичния състав на индивида. Според други теории, генетичните фактори са непоследователни и емоциите се изграждат когнитивно или се извличат от опит – особено чрез социализация и учене. Но е очевидно, че емоционалният живот е дейност на взаимодействието между генетичните тенденции и оценъчните вярвания, придобити чрез опит.
Според направено проучване, емоциите имат физическо изражение. Например, някои от тях като гняв, изненада и страх, могат да се изразяват чрез лицето. Не всички могат да се изразят чрез различни лицеви изображения, но някои основни могат. Поведенческото изразяване на емоцията включва също съзнателни и несъзнателни жестове, пози и поведение, което може да бъде спонтанно или умишлено.
Американският психолог Уилям Джеймс смята, че първоначалната причина за появата на емоциите е възприятието.
Как точно се образуват емоциите
Обикновено сме свикнали да казваме, че любовта идва от сърцето или пък страхът се усеща в гръбнака. Истината е, че емоцията се генерира от физически източник. А частта от мозъка, отговорна за нея, е лимбичната система на мозъка, изградена от няколко структури, разположени в кората на главния мозък. Тези структури регистрират нивата на химически сигнални вещества, наречени невротрансмитери – които се произвеждат в тялото в отговор на определени условия. Например серотонинът се произвежда, когато човек яде шоколад. Мозъкът регистрира това увеличение на нивото, в резултат на което произтичащото усещане свързваме с щастието.
Кои са основните емоции
Има десетки емоции, които можем да изпитаме в различни ситуации. Няколко от тях, обаче се смятат за основни и универсални, според теорията на д-р Пол Екман. Те са шест на брой, а останалите, можем да причислим към тях като техни производни.
Основните емоции, които всеки човек може да изпита са:
- щастие;
- тъга;
- страх;
- отвращение
- гняв;
- изненада;
По-късно списъкът бива разширен с още емоции, а впоследствие психологът Робърт Плутчик, представя „колелото на емоциите“. Според тази теория универсалните емоции действат като градивни елементи. По-сложните (смесени) емоции, се получават от комбинирането на основните емоции, в резултат на което могат да се получат и различни чувства.
Какво представляват шестте основни емоции
За да разберете по-добре как работят основните емоции, разгледайте първо какво представляват те.
Щастие
Има много определения за това какво е щастие. Най-общо казано, то е състояние, а не черта. Тоест, не е дълготрайна, постоянна характеристика или черта на личността, а по-мимолетно променящо се състояние. Щастието се приравнява с чувство на удоволствие или удовлетворение и не бива да се бърка с радостта, екстаза, блаженството или други по-интензивни чувства. Според направени изследвания, щастието е комбинация от това колко сте доволни от живота си и колко добре се чувствате ежедневно.
Тъга
Тъгата се счита за „отрицателна“ емоция и често се разглежда като противоположност на щастието. Тя бива изпитвана в резултат на загуба на някой или нещо важно. Тъгата описва диапазон от емоционални състояния, които можем да изпитваме – всичко от леко разочарование до крайно отчаяние и мъка. Обикновено тъжните чувства намаляват бързо, когато хората решат да се примирят с преживяванията, които са ги разстроили. Тъгата може да засегне всеки човек, в определен момент и е забележима, както поведенчески, така и на физиологично ниво. Например поведение като плача е характерно за тъгата.
Страх
Страхът е емоция, която се предизвиква от възприемана опасност или заплаха, която причинява физиологични и поведенчески промени. Той може да възникне в отговор на определен стимул, появил се в настоящето, или в очакване на бъдеща заплаха, възприемана като риск за самия себе си. Страхът е верижна реакция в мозъка, който започва със стресов стимул и завършва с отделянето на химикали, причиняващи сърцебиене, учестено дишане и др. Въпреки, че традиционно се счита за „негативна“ емоция, той всъщност играе важна роля за запазването на безопасността ни, тъй като ни мобилизира да се справим с потенциална опасност.
Отвращение
Отвращението възниква като чувство на нежелание, неодобрение към нещо. Можем да се чувстваме отвратени от нещо, което възприемаме с физическите си сетива (зрение, мирис, докосване, звук, вкус), от действията или изявите на хората и дори от идеите. То е силно негативно чувство, което може да предизвика усещане за отвращение или гадене. Може да се разбере, че даден човек е отвратен, по изражението на лицето му. Например, набръчкания нос и присвитите очи са част от лицевите изражения, които показват, че човек изпитва именно тази емоция.
Гняв
Гневът е силно чувство на раздразнение или недоволство. Той е естествена и понякога нежелана ирационална емоция. Гневът включва физическа и емоционална енергия като от нас зависи как ще я използваме – конструктивно или деструктивно. Той е често изживявана емоция и една от най-силните. Експертите го описват като първична емоция. Може да бъде предизвикан от чувство на умора, стрес или раздразнение. Също така може да бъде и реакция на безсилие, критика или заплаха. Другите хора – мненията и действията им също могат да породят гняв в нас. Гневът може да варира от просто недоволство до заплахи.
Изненада
Изненадата е една от основните емоции, която възниква в случаите, когато се сблъскаме с внезапни и неочаквани движения или звуци. Нейната функция е да фокусира вниманието ни върху определянето на случващото се и дали то е опасно или не. Чувството на изненада може да бъде едновременно добро и лошо, в зависимост от обстоятелствата. Обикновено изненадата трае само няколко секунди, което я прави най-краткотрайна, в сравнение с останалите емоции. След като минат тези няколко секунди, изненадата може да се слее с други емоции като гняв, страх, отвращение и т.н.