Сезонно афективно разстройство
- 24.03.2023
- Posted by: tsvetanp
- Category: Помощ! Проблеми
Сезонно афективно разстройство е свързано със смяна на сезоните и появата на депресия в резултат на това.
Много хора преминават през кратки периоди от време, когато се чувстват тъжни или не както обичайно. Понякога тези промени в настроението започват и завършват със смяната на сезоните. Хората може да започнат да се чувстват „отпаднали“, когато дните станат по-къси през есента и зимата (наричано още „зимен блус“). И започват да се чувстват по-добре през пролетта, с по-дълги дневни часове.
В някои случаи тези промени в настроението са по-сериозни. Могат да повлияят на това как човек се чувства, мисли и се справя с ежедневните дейности. Ако сте забелязали значителни промени в настроението и поведението си при всяка смяна на сезоните, може да страдате от сезонно афективно разстройство (САР), вид депресия.
В повечето случаи симптомите на САР започват през късната есен или началото на зимата. Изчезват през пролетта и лятото; това е известно като зимна депресия. Някои хора могат да изпитат депресивни епизоди през пролетните и летните месеци. Това се нарича лятна депресия и е по-рядко срещана.
Какви са симптомите на сезонно афективно разстройство?
САР не се счита за отделно разстройство, а е вид депресия, характеризираща се с повтарящ се сезонен модел, като симптомите продължават около 4 до 5 месеца годишно. Следователно, признаците и симптомите на сезонно афективно разстройство включват тези, свързани с голяма депресия, и някои специфични симптоми, които се различават за зимния модел и летния модел на САР. Не всеки човек с това разстройство ще изпита всички симптоми, изброени по-долу.
Симптомите на голяма депресия могат да включват:
- Чувство на депресия през по-голямата част от деня, почти всеки ден;
- Загуба на интерес към дейности, които някога са ви харесвали;
- Промени в апетита или теглото;
- Имате проблеми със съня;
- Чувство на мудност или възбуда;
- С ниска енергия;
- Чувство за безнадеждност или безполезност;
- Трудно се концентрирате;
- Имате чести мисли за смърт или самоубийство;
За зимен тип САР допълнителни специфични симптоми могат да включват:
- Прекомерно заспиване (хиперсомния);
- Преяждане, особено с жажда за въглехидрати;
- Качване на тегло;
- Социално отдръпване (усещане за „хибернация“);
Специфичните симптоми за летен тип сезонно афективно разстройство могат да включват:
- Проблем със съня (безсъние);
- Лош апетит, водещ до загуба на тегло;
- Безпокойство и възбуда;
- Епизоди на насилствено поведение;
Как се диагностицира сезонно афективно разстройство?
Ако смятате, че може да страдате от САР, говорете с вашия лекар или специалист по психично здраве относно вашите притеснения. Те може да ви накарат да попълните конкретни въпросници, за да определите дали вашите симптоми отговарят на критериите за САР.
За да бъде диагностициран със САР, човек трябва да отговаря на следните критерии:
Той трябва да има симптоми на голяма депресия или по-специфичните симптоми, изброени по-горе.
Депресивните епизоди трябва да се появят през определени сезони (т.е. само през зимните или летните месеци) за най-малко 2 последователни години. Въпреки това, не всички хора със САР изпитват симптоми всяка година.
Епизодите трябва да са много по-чести от другите депресивни епизоди, които лицето може да е имало през други периоди от годината през живота си.
Кой развива САР?
Милиони възрастни хора може да страдат от САР, въпреки че много може да не знаят, че имат това състояние. Сезонно афективно разстройство се среща много по-често при жените, отколкото при мъжете, и е по-често при тези, които живеят по-на север, където има по-кратък светъл ден през зимата. Например, хората, живеещи в Аляска или Нова Англия, може да са по-склонни да развият САР, отколкото хората, живеещи във Флорида. В повечето случаи това разстройство започва в млада възраст.
Сезонно афективно разстройство е по-често при хора с голямо депресивно разстройство или биполярно разстройство, особено биполярно разстройство II, което е свързано с повтарящи се депресивни и хипоманиакални епизоди (по-малко тежки от пълните манийни епизоди, типични за биполярно разстройство I). Освен това, хората със САР са склонни да имат други психични разстройства, като разстройство с дефицит на вниманието/хиперактивност, хранително разстройство, тревожно разстройство или паническо разстройство.
САР понякога протича в семейства. САР е по-често при хора, които имат роднини с други психични заболявания, като голяма депресия или шизофрения.
Какво причинява САР?
Учените не разбират напълно какво го причинява. Изследванията показват, че хората със това разстройство може да имат намалена активност на мозъчния химикал (невротрансмитер) серотонин, който помага за регулиране на настроението. Изследванията също така предполагат, че слънчевата светлина контролира нивата на молекулите, които помагат за поддържане на нормални нива на серотонин, но при хора със САР тази регулация не функционира правилно, което води до понижени нива на серотонин през зимата.
Други открития показват, че хората със САР произвеждат твърде много мелатонин – хормон, който е централен за поддържане на нормалния цикъл сън-събуждане. Свръхпроизводството на мелатонин може да увеличи сънливостта.
Както серотонинът, така и мелатонинът помагат за поддържането на дневния ритъм на тялото, който е свързан със сезонния цикъл нощ-ден. При хората със САР промените в нивата на серотонин и мелатонин нарушават нормалните ежедневни ритми. В резултат на това те вече не могат да се адаптират към сезонните промени в продължителността на деня, което води до промени в съня, настроението и поведението.
Дефицитът на витамин D може да влоши тези проблеми, тъй като се смята, че витамин D насърчава активността на серотонина. В допълнение към витамин D, консумиран с диета, тялото произвежда витамин D, когато е изложено на слънчева светлина върху кожата. С по-малко дневна светлина през зимата, хората със САР може да имат по-ниски нива на витамин D, което може допълнително да възпрепятства активността на серотонина.
Негативните мисли и чувства за зимата и свързаните с нея ограничения и стрес са често срещани сред хората със САР (както и други). Не е ясно дали това са “причини” или “ефекти” от разстройството на настроението, но те могат да бъдат полезен фокус на лечението.
Как се лекува сезонно афективно разстройство?
Налични са лечения, които могат да помогнат на много хора със САР. Те попадат в четири основни категории, които могат да се използват самостоятелно или в комбинация:
- Светлинна терапия
- Психотерапия
- Антидепресантни лекарства
- Витамин D
Говорете с вашия лекар кое лечение или комбинация от лечения е най-подходящо за вас.
Светлинна терапия
От 80-те години на миналия век светлинната терапия е основен метод за лечение на САР. Тя има за цел да излага хората със САР на ярка светлина всеки ден, за да компенсира намаленото естествено слънчево греене през по-тъмните месеци.
За това лечение човекът седи пред кутия с много ярка светлина (10 000 лукса) всеки ден за около 30 до 45 минути, обикновено първото нещо сутрин, от есента до пролетта. Светлинните кутии, които са около 20 пъти по-ярки от обикновената вътрешна светлина, филтрират потенциално вредната UV светлина, което прави това безопасно лечение за повечето. Въпреки това, хора с определени очни заболявания или хора, приемащи определени лекарства, които повишават чувствителността към слънчева светлина, може да се наложи да използват алтернативни лечения или да използват светлинна терапия под медицинско наблюдение.
Психотерапия или „говорна терапия“
Когнитивно-поведенческата терапия (КПТ) е вид терапия за разговор, насочена към подпомагане на хората да се научат как да се справят с трудни ситуации. КПТ също е адаптирана за хора със САР. Обикновено се провежда в две седмични групови сесии в продължение на 6 седмици и се фокусира върху замяната на негативните мисли, свързани със зимния сезон (напр. за мрака на зимата) с по-положителни мисли. КПТ-САР също използва процес, наречен поведенческо активиране, който помага на хората да идентифицират и планират приятни, ангажиращи дейности на закрито или на открито, за да се борят със загубата на интерес, която обикновено изпитват през зимата.
Когато изследователите директно сравняват КПТ със светлинна терапия, и двете лечения са еднакво ефективни за подобряване на симптомите на САР. Някои симптоми изглежда се подобряват малко по-бързо със светлинна терапия, отколкото с КПТ. Въпреки това, едно дългосрочно проучване, което проследява пациенти със САР в продължение на две зими, установява, че положителните ефекти от КПТ изглежда продължават по-дълго във времето.
Лекарства
Тъй като САР подобно на други видове депресия е свързано с нарушения в активността на серотонина, антидепресантите, наречени селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRIs), също се използват за лечение на САР, когато се появят симптоми. Тези агенти могат значително да подобрят настроението на пациентите. Често използваните SSRIs включват флуоксетин, циталопрам, сертралин, пароксетин и есциталопрам.
Всички лекарства могат да имат странични ефекти. Затова трябва да говорите с вашия лекар за възможния риск от употребата им, за вашето състояние. Може да се наложи да опитате няколко различни антидепресанти, преди да намерите такъв, който подобрява симптомите ви, без да причинява проблемни странични ефекти.
Витамин D
Тъй като много хора със САР често имат дефицит на витамин D, хранителните добавки с витамин D могат да помогнат за подобряване на техните симптоми. Въпреки това, проучванията, тестващи дали витамин D е ефективен при лечение на САР, дават смесени констатации, като някои резултати показват, че е толкова ефективен, колкото светлинната терапия, но други не откриват ефект.
Може ли сезонно афективно разстройство да бъде предотвратено?
Тъй като времето на началото на зимния модел – САР е толкова предсказуемо, хората с тази анамнеза могат да се възползват от започването на леченията, споменати по-горе преди есента, за да помогнат за предотвратяване или намаляване на депресията. Към днешна дата много малко проучвания са изследвали този въпрос и съществуващите проучвания не са открили убедителни доказателства, че започването на светлинна терапия или психотерапия може да предотврати появата на депресия. Само превантивно лечение с антидепресант е предотвратило САР при участниците в проучването, но е имало и по-висок риск от странични ефекти. Следователно хората със САР трябва да обсъдят със своите лекари дали искат да започнат лечението рано, за да предотвратят депресивни епизоди.
Информация: nimh.nih.gov