Психичен стрес – какво представлява

Психичен стрес се преживява, когато ни се случи нещо неочаквано и неконтролируемо. Може да е пожар в сградата, в която сме. Това може да е друг човек, който ни обира в голям град. Стресът може да дойде дори при опит да помогнем, а се окажем в ситуация, която не сме очаквали.

На моменти тези преживявания могат да доведат до силни емоционални реакции. Друг път – до психични разстройства (ПТСР). Освен това, първият епизод на това разстройство често е свързан със психически стресиращо събитие, което се е случило в живота на някого.

Разбирането на начина, по който стресът и травмата са свързани със здравето и психопатологията е сложна задача. Изследванията започват да разкриват ролите, които тези фактори играят в психопатологията. Някои разстройства имат ясни взаимоотношения със стреса и травмата. По определение ПТСР е недвусмислено резултат от травматични преживявания. По същия начин хората с депресия е от 2,5 до 10 пъти по-вероятно да са преживели скорошно негативно стресиращо съществено житейско събитие, отколкото недепресираните. Освен това тежкият стрес и травмата от малтретиране и пренебрегване през детството са свързани с депресия, злоупотреба с алкохол и престъпно поведение. При разстройства като шизофренията и биполярното разстройство стресът може да засилва симптомите.

Като цяло, ранният психичен стрес е бил асоцииран с по-късното психично и соматично здраве. Един път към промените в психичното и соматичното здраве е това, че стресиращите преживявания променят както психичните, така и физиологичните реакции на бъдещите стресиращи преживявания.

Тези промени може да са свързани с психологически фактори, развитийни промени в мозъка, генетични фактори, епигенетични модификации, ендокринни фактори и икономически и социални фактори.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).