Лечение на биполярно разстройство – невротрансмитери и фактори на средата

Дисфункция на невротрансмитерите

Що се отнася до лечение на биполярно разстройство, три невротрансмитера са изследвани във връзка с него. Това са норепинефрин, допамин и серотонин. Първоначално просто възприетата идея е, че високите нива на норепинефрин и допамин причиняват мания, а ниските – депресия. Няколко проучвания обаче показаха, че важна роля играе чувствителността на постсинаптичните рецептори, а не абсолютните нива на невротрансмитерите. По-специално е наблюдавано, че организмите, многократно изложени на стимуланти, са по-чувствителни към техните ефекти.

Фактори на околната среда

Средата, в която живее човек, играе важна роля за протичането на биполярното разстройство. Например Ellicott и сътр. изследват стресови събития в живота на лица с биполярно разстройство. Лицата, които са преживели повече стресови събития, са имали 4,5 пъти по-висок риск от рецидив в продължение на две години в сравнение с тези, които не са преживели такива стресови събития. Miklowitz et al. установяват, че когато хората с биполярно разстройство се върнат от хоспитализация в семейна ситуация, изпълнена с критика, враждебност и прекомерна емоционална намеса, те рецидивират. Те установяват, че хората с биполярно разстройство са по-склонни към рецидив, когато се връщат от хоспитализация в семейна ситуация, изпълнена с критика, враждебност и прекомерна емоционална намеса. По-конкретно, 94% от лицата с негативна емоционална среда са рецидивирали в рамките на девет месеца, в сравнение със 17% от лицата без негативна емоционална семейна среда. Смята се, че много политици, включително Уинстън Чърчил, са преживявали мания.

История на лечението на биполярно разстройство

До средата на миналия век не е имало ефективно лечение на биполярното разстройство. Дори и днес лечението на биполярното разстройство е много сложно. Няма общоприето лечение, което да не включва някаква форма на медикаментозно лечение. Тъй като симптомите варират от депресия до мания и се проявяват хаотично, медикаментозното лечение на биполярното разстройство е по-рядко срещано. Освен това много пациенти с биполярно разстройство имат история на неправилно диагностициране. Това отчасти се дължи на трудностите при диагностицирането на биполярното разстройство при липса на ясно изразено протичане на заболяването. Например млади хора, които за първи път изпитват симптоми в колежа, може да изпитват симптоми като част от начина си на живот. Те често стават маниакални по време на лечението на депресия и едва по-късно се диагностицират с биполярно разстройство.

За рецидивирането…

Пациентите с биполярно разстройство също така са по-склонни да рецидивират, ако попаднат в негативна емоционална среда, дори и след лечение. Някои пациенти с биполярно разстройство също така спират да приемат лекарствата си, което води до рецидив. Те могат да спрат да приемат лекарствата си, защото им липсва “еуфорията” или защото искат да имат по-широки емоционални преживявания. По тази причина повечето експерти препоръчват комбинация от медикаменти и психотерапия за хората с биполярно разстройство, както и други видове подкрепа, включително участие на семейството. Естеството на биполярното разстройство и наборът от психосоциални фактори, с които се сблъскват хората с биполярно разстройство, затрудняват изследването на едно-единствено лекарство или психотерапия.

Повечето психотерапии, които са били използвани при биполярно разстройство, се фокусират върху образователните и психологическите аспекти. По-специално се набляга на техники, свързани с намаляване на стреса, и начини за намаляване на негативните взаимодействия с околните. Освен това се предоставят знания за симптомите на биполярното разстройство, какво може да се случи с течение на времето и колко е важно да се приемат лекарства. Семейството на клиента и неговите близки също могат да бъдат включени в обучението и аспектите на лечението, свързани с намаляване на стреса.

Моника Баско и Джон Ръш са разработили CBT с 20 сесии за хора с биполярно разстройство. Първата сесия се фокусира върху симптомите на биполярното разстройство и лекарствата, използвани за лечението му. Следващата сесия се фокусира върху специфичните симптоми на клиента, как систематично да ги наблюдава и факторите за спазване на лекарствата. След това сесиите са посветени на разбирането на самовъзприемането, включително предубедените мисли и поведение при мания и депресия. Последната сесия набляга на разбирането на социалните взаимоотношения и как да се решават проблеми и да се разрешават трудни ситуации.

Лечение на биполярно разстройство

Важно е да запомните, че има различни фази на лечение, които изискват различни процедури. Фазите могат да бъдат описани като остро лечение, продължаващо лечение и поддържащо лечение.

Острото лечение се отнася до периода между началото на маниакалния или депресивния епизод и ремисията на симптомите. Този период обикновено продължава от 6 до 12 седмици. Продължителното лечение се отнася до периода от отшумяването на симптомите до момента, в който вече не се очаква рецидив. Този период се определя, като се разглежда времето на спонтанно възстановяване при нелекувани лица (приблизително 6 месеца за депресивни епизоди и 4 месеца за маниакални епизоди). Поддържащото лечение е насочено към предотвратяване или намаляване на маниакалните и депресивните епизоди.

За психофармакологичното лечение…

Психофармакологичното лечение на биполярното разстройство включва лечение на депресивните епизоди, лечение на маниакалните епизоди и фармакотерапия за намаляване на рецидивите. Литият е най-често срещаното фармакологично лечение на биполярно разстройство. Литият е естествена сол. За пръв път литий е използван за лечение на психични разстройства през 19 век, но едва през 50-те години на 20 век литий започва да се използва сериозно за лечение на биполярно разстройство. Литият се счита за лекарство за стабилизиране на настроението, по-ефективно при мания, отколкото при депресия при биполярно разстройство. Литият е използван в продължение на много години, но настоящите изследвания показват, че той не е толкова ефективен, колкото се е смятало. Въпреки това, според едно проучване, употребата му може да е оправдана при хора, които реагират на лекарството. Една от групите пациенти, които не могат да бъдат лекувани с литий, са хората, които имат бързи промени.

Тъй като някои групи не реагират на литий, са изпробвани лекарства, наречени антиконвулсанти, за които е установено, че са ефективни. Два от тези антиконвулсанти са натриев валпроат и карбамазепин. Други видове лекарства, като антипсихотици, също се използват за лечение на биполярно разстройство. Въпреки че антидепресантите се смятат за полезни, някои хора могат бързо да преминат от маниакално състояние към променливо състояние.

Биполярното разстройство съществува от хиляди години и много известни хора са го имали. Биполярното разстройство има маниакална фаза и депресивна фаза. В маниакалната фаза пациентите с биполярно разстройство са склонни да бъдат импулсивни, което ги излага на риск от самоубийство.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).