Топ 5 книги за психология, които да прочетете

Обичате ли да четете книги за психология? Или може би просто имате психологически проблем, който не знаете как да решите? Отивате на терапия или се колебаете дали да изберете такава, защото не знаете какво да очаквате?

Комбинирайки терапия с качествена литература на тема психология ще подобрите емоционалната си интелигентност. Ще се научите да разбирате по-добре как КПТ може да ви е полезна за решаване на различни психологически проблеми.

А този ТОП 5 списък с препоръчани четива ще ви даде възможност не само да сте по-информирани, но и да приложите някои съвети, идеи и концепции самостоятелно.

Ето кои са те:

№1: Допаминов Свят, д-р Ана Лембке

Една от най-добрите книги на 2022-ра година, на тема психология определено е „Допаминов свят“. Написана е от известния психиатър д-р Анна Лембке. Представлява цялостен анализ на ефектите на допамина (невротрансмитер) върху човешкия мозък и влиянието му върху човешкото поведение в съвременния свят.

Книгата изследва връзката между допамина и влиянието му върху мозъка, нашите действия и решения. Темата се задълбочава по отношение пристрастяването към него и как то води до прекомерно увлечение в различни дейности като секс, наркотици, храна и пазаруване.

Лембке обяснява как съвременният свят е създал среда, която подхранва пристрастяването към този невротрансмитер. Това прави още по-предизвикателно за хората да намерят баланс и да поддържат здравословен начин на живот.

Също така предоставя задълбочен анализ на пристрастяването към допамин и как то може да доведе до различни проблеми с психичното здраве като депресия, тревожност и пристрастяване.

В книгата са предложени практически съвети за преодоляване на зависимостта от допамин и поддържането на баланс в живота. Авторът предлага внимателност, терапия и подкрепа от близки като възможни решения. Тя също така предоставя практически съвети как да ограничите излагането на задействания, които причиняват пристрастяване към допамин.

№2: Да се чувстваш добре, д-р Дейвид Бърнс

„Да се чувстваш добре“ е класическа книга в областта на психологията, написана от известният психиатър д-р Дейвид Бърнс. Тя изследва концепцията за Когнитивно-поведенческа терапия (КПТ) и действието й за лечение на депресия и тревожни разстройства.

Книгата е ценен ресурс за всеки, който иска да разбере връзката между мисли, чувства и поведение. Авторът обяснява как негативните мисловни модели и изкривените вярвания могат да доведат до негативни емоции и саморазрушително поведение. След това предоставя практически техники за промяна на тези мисловни модели и вярвания с цел подобряване на настроението и повишаване на самочувствието.

Книгата предоставя изчерпателен преглед на различните форми на КПТ и как те могат да се използват за лечение на депресия и тревожни разстройства. Също така д-р Бърнс обяснява и ползата на терапията при лечението на други психологически проблеми като фобии, паническо разстройство и обсесивно-компулсивно разстройство.

Една от силните страни на „Да се чувстваш добре“ е използването от автора на казуси и примери за илюстриране на обсъжданите концепции. Тези примери помагат материалът да се направи по-достъпен и свързан с читателя. В четивото са представени още практически упражнения и работни листове в помощ за прилагането на техниките и стратегиите разгледани тук.

В заключение можем да обобщим, че „Да се чувстваш добре“ е задължително четиво за всеки, независимо дали сте професионалист в областта на психичното здраве или човек, който се стреми да подобри собственото си психично здраве. Тази книга е ценен ресурс.

№3: Ти не си твоят мозък, Джефри Шуорц

„Ти не си твоят мозък“е новаторска книга в областта на психологията, написана от д-р Джефри Шуорц. Книгата изследва концепцията за самонасочената невропластичност и употребата й за преодоляване на негативни мисловни модели и поведение.

Това четиво представлява цялостно изследване на връзката между мозъка и поведението. Авторът обяснява как нашите мисли и действия могат да оформят и променят мозъка. Как този процес може да бъде използван за преодоляване на негативните мисловни модели и поведение. Той предоставя програма от четири стъпки. Тя може да се използва за “преквалифициране” на мозъка и преодоляване на негативните навици и принуди.

„Ти не си твоят мозък“ предоставя уникален подход за лечение на проблеми с психичното здраве. Това е така, защото подчертава ролята на индивида в процеса на оздравяване. Авторът обяснява как хората могат да поемат контрол върху собствените си мисли и поведение. Как могат да впрегнат пластичността на собствения си мозък, за да променят негативните модели.

В книгата са споменати множество казуси и примери за илюстриране на обсъжданите концепции. До голяма степен съдържанието й е свързано с Когнитивно-поведенческата терапия. Макар някои наименования да са записани по различен начин – като например това за „автоматичните мисли“, то смисълът се запазва същият.

№4: „Откраднат Фокус: Защо вече не можем да се концентрираме“, Йохан Хари

„Откраднат фокус“ е книга, написана от писателят Йохан Хари. Тя изследва влиянието на съвременния свят върху способността ни да се фокусираме и концентрираме. Предоставя ценна представа за причините зад нарастващия проблем с дефицита на вниманието и неговите ефекти върху живота ни.

Авторът твърди, че обхватът на вниманието ни е бил откраднат от модерните технологии. Също от изискванията на дигиталната ера, което ни е оставило неспособни да се фокусираме и концентрираме за дълги периоди. Той обяснява как постоянният поток от информация и разсейването от нашите устройства са променили начина, по който мозъкът ни обработва информация. Това води до намалена способност за фокусиране.

Четивото предоставя цялостен анализ на ефектите от дефицита на внимание върху различни аспекти от живота ни. Включително взаимоотношения, работа и психично здраве.

В книгата е представено мнението на различни специалисти, които се занимават с изследване на фокуса и концентрацията като например известният психолог и автор на книгата „Поток“ – Михай Чиксентмихай.

№5: Атомни навици, Джеймс Клиър

Книгата „Атомни навици“, написана от автора Джеймс Клиър изследва науката за формирането на навици и ключовите принципи за създаването на положителна, трайна промяна в живота ни. Това четиво предоставя цялостен преглед на ролята на навиците в оформянето на живота ни и методите за развиване на добри навици и отказване от лоши.

Авторът твърди, че малки, постепенни промени в поведението, често наричани „атомни навици“, могат да имат дълбоко въздействие върху живота ни. Той обяснява как се формират навиците и как те могат да бъда модифицирани и подобрени с течение на времето чрез комбинация от визуализация, укрепване и съзнателна практика.

Книгата предоставя ръководство „стъпка по стъпка“ за развиване на добри навици и премахване на лошите като използва практически техники и стратегии, базирани на най-новите научни изследвания. Авторът също така предоставя примери от реалния живот за това как тези техники са били използвани за постигане на успех в различни области на живота – включително здраве, богатство и взаимоотношения.

Използването на ясен, кратък език и практически примери от страна на Клиър, прави материала лесно смилаем и достъпен за читателя.

В заключение, книгата „Атомни навици“ е задължително четиво за всеки, който иска да разбере ролята на навиците в оформянето на живота ни и методите за развиване на добри навици и премахване на лошите.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).