Какво представлява стилът на сигурна привързаност?

Стилът на сигурна привързаност е най-разпространеният тип привързаност в западното общество.

Хората, които са развили този тип привързаност, са самодоволни, социални, топли и лесни за свързване. Те осъзнават и могат да изразят чувствата си. Те също така са склонни да изграждат дълбоки, смислени и дълготрайни връзки.

Възрастните със сигурна привързаност са дори харесвани на работното място.

Родителите, които искат да отгледат сигурно привързани деца, могат да се възползват от проучване на темата и разрешаване на собствените си проблеми с привързаността, ако има такива.

Какво представлява теорията на привързаността?

Хората често се шегуват, че ако отидете на терапевт, ще бъдете „разпитани“ за вашето детство. Въпреки че не е винаги, определено е вярно, ако посещавате терапевт за проблеми във връзката.

Защо? Отговорът се крие в теорията за привързаността, която датира от 50-те години на миналия век. Според психиатъра и психоаналитика Джон Боулби нашите ранни взаимоотношения с нашите родители (или лица, които се грижат за тях) оформят начина, по който възприемаме и действаме във взаимоотношенията през целия ни живот.

И така, как става това? Като бебета/деца, ние сме зависими от нашите родители или основни полагащи грижи. Имаме нужда от тях за оцеляване, така че нямаме друг избор, освен да се привържем към тях и да вярваме, че ще се грижат добре за нас.

В повечето случаи родителите ще направят всичко възможно, за да задоволят всички наши нужди и да ни осигурят топла и грижовна среда.

Ако те са настроени и отговарят на нашите нужди, ние сме в състояние да изградим сигурна и стабилна връзка с тях и следователно сигурен стил на привързаност.

И все пак, ако не са или ако възприемаме, че нуждите ни не са удовлетворени, има вероятност да развием един от трите стила на привързаност, категоризирани като несигурни.

Трите несигурни стила на привързаност са:

Връзка дете-родител
  • Тревожен (наричан тревожен амбивалентен при деца);
  • Избягващ (или пренебрежителен; наричан тревожно избягване при деца);
  • Дезорганизиран (наричан страхлив и избягващ при деца);

Какво причинява несигурната привързаност?

Несигурните стилове на привързаност често са причинени от неправилно родителство, травма от детството или злоупотреба.

Те биха могли да имат силно отрицателно въздействие върху психичното здраве на индивида, социалното поведение и способността му да изгражда стабилни и дълготрайни интимни връзки в зряла възраст.

Важно е да се отбележи, че няма такова нещо като перфектен родител.

Нашите полагачи на грижи най-вероятно са допуснали грешки при отглеждането ни и ние самите (ще) понякога грешим като родители. Това не означава непременно, че имаме проблеми с привързаността или че ще отгледаме дете с такива. Имайте предвид, че около две трети от децата развиват сигурен стил на привързаност.

Как децата развиват сигурен стил на привързаност?

Когато се роди дете, то автоматично очаква, че хората, които се грижат за него, ще задоволят нуждите му.

Бебето използва физически знаци (като плач), за да уведоми полагащите грижи, че нещо не е наред и вярва, че те ще се погрижат за проблема.

Родителите, които успяват да отгледат децата със сигурен стил на привързаност, просто не нарушават това доверие. И все пак това не винаги е толкова просто, колкото звучи.

Има пет ключови условия, които трябва да имате предвид като родител, ако сте отдадени на отглеждането на дете със сигурен стил на привързаност.

5-те условия, необходими за отглеждане на дете със сигурна привързаност

1. Детето се чувства в безопасност

Първо и най-важно, като родител вие искате детето ви да се чувства защитено. Ако детето ви се чувства защитено, то се чувства безопасно.

За бебето и малкото дете безопасността означава близост до майката, тъй като тя е източникът на храна, топлина и защита. Опасността означава раздяла с нея, извън зоната на комфорт.

Настроената майка е яростно защитна, но не преобладаваща, натрапчива или игнорираща. Тя дава на детето си пространство и свобода да изследва света, но стои достатъчно близо, така че детето да има усещане за безопасност.

Когато бебето се отдалечи твърде далеч и се изплаши, то знае, че може да изтичат до него и да го обвият в топла, защитна прегръдка, защитена от света.

Това предава съобщение: „Ти си в безопасност. Ти си обичан/а. Ти си привлекателен/на.“

2. Детето се чувства видяно и познато

Настроените родители могат да разчитат сигналите на бебето си точно и да отговарят точно на неговите нужди.

Настроените реакции дават на бебетата информация за ефектите от тяхното поведение.

Децата научават, че когато сигнализират за нужда, могат да очакват бърз, предвидим и точен отговор.

Резултатът за бебето е усещане за контрол над живота му, което започва от рано:

  • Когато сигнализира, че е гладно или нахранено;
  • Ако сигнализира, че е уморено, и полагащият грижи го принуди да спи;
  • Когато сигнализира, че е разстроено, и полагащият грижи успокоява дистреса му;

3. Детето чувства комфорт, успокоение и увереност

Щастливо бебе

Ръцете на настроения родител са отворени и привлекателни.

Когато детето е притеснено, полагащият грижи го успокоява и връща към спокойно емоционално състояние.

Помагането на детето да се справи със своето страдание и разочарование ще му помогне да развие вътрешен модел на успокоение и утеха.

С течение на времето детето ще развие способността да управлява собствения си дистрес и да се самоуспокоява.

4. Детето се чувства ценено

Чувството за ценност започва в ранна детска възраст и е в основата на здравословното развитие на самочувствието.

Родителите, които отглеждат деца със здраво самочувствие, многократно изразяват радостта си от това кое е детето, а не от това какво прави. Те се фокусират върху „бъденето“, а не върху „правенето“.

Такива родители проявяват „изразено удоволствие“ към детето и към почти всичко, което то прави. Те се фокусират не върху задълженията, а върху радостта от родителството.

5. Детето се чувства подкрепено да изследва

И накрая, децата трябва да се чувстват подкрепяни, за да изследват своя свят радостно и безопасно.

Родителите, които защитават това, имат дълбока вяра в детето си и винаги му осигуряват защитна мрежа. Дълбоко въвлечени в живота на детето си, родителите му дават пространство и го тласкат към автономия и независимост.

Това чувство за сигурност позволява на детето да изследва, да открива, да успява и да се проваля; и чрез такова изследване детето развива добро, автономно, силно и уникално чувство за себе си.

Бъдете възможно най-предвидими с детето

Сега, нека се върнем на въпроса да не нарушаваме доверието на детето във вас. Ключът тук не се крие в детайлите, а по-скоро в общия ви подход към родителството. Малка грешка, тук и там, няма да накара детето ви да стане несигурно привързано към вас.

Има обаче няколко неща, към които може да искате да се стремите. Непоследователността (при родителите) е един от ключовите рискови фактори за развитието на несигурни стилове на привързаност (при децата).

Не променяйте стратегията си твърде често. Знанието какво да очаква дава на детето усещане за стабилност и спокойствие. Не искате детето ви да е на ръба през цялото време.

Друг основен рисков фактор за изграждане на несигурна привързаност към вашето дете е неосъзнаването на вашите собствени емоции и емоционални нужди. Ако вие самият имате несигурен стил на привързаност, има вероятност да го предадете на следващото поколение.

Така че, ако подозирате, че може да имате проблеми с привързаността, може да е добра идея да ги осмислите с някой близък до вас, с терапевт или чрез книги за самопомощ и онлайн курсове.

Една последна бележка тук: запазете спокойствие. Не е нужно да се напрягате върху всеки един детайл от вашето родителство или връзка с детето ви: сигурната привързаност е свързана с доверието на детето във вас и вашата любов.

10 знака за сигурна привързаност в отношенията на възрастни

10 знака за сигурна привързаност
  1. Способен да регулира емоциите и чувствата в една връзка;
    • Силно целенасочено поведение, когато сте сами;
    • Страхотен в свързването, отварянето и доверието към другите;
    • Да знаете с какво се занимавате в живота и каква цел искате да изпълните;
    • Може да комуникира вашите нужди ефективно;
    • Усещането, че оказвате влияние върху света около вас;
    • Удобни с близост и взаимна зависимост;
    • Активно търсите емоционална подкрепа от партньора си и също така му давате емоционална подкрепа;
    • Когато си сам и използваш това време за изследване;
    • Силен капацитет за отразяване на това как се чувствате в една връзка;

    3 улики за търсене на сигурна привързаност при възрастни

    Възрастните със сигурен стил на привързаност обикновено се справят по-лесно, когато става въпрос за социални контакти, свързване и интимни отношения.

    Те са наясно със своите емоции и емоционални нужди и са в състояние както да ги изпитат, така и да ги изразят. Те са открити и директни и не изпадат в крайности.

    1. Положителна представа за себе си

    Сигурно привързаните възрастни имат положителна представа за себе си. Те не се нуждаят от уверение, за да се чувстват ценени или достойни за любов.

    И все пак, това не означава, че те отхвърлят или не искат интимност или емоционална близост. Те просто се чувстват добре сами, както и в отношенията.

    2. Положителна представа за другите

    Тези хора също имат положително мнение за другите. Склонни са да се доверяват на партньорите си и не изпитват нужда да ревнуват или да се съмняват в намеренията на близките си.

    Те са в състояние да приемат прояви на обич, без страх или объркване. Хората със сигурен стил на привързаност най-често са топли, любящи и привлекателни.

    Те се стремят и са способни да изградят и поддържат смислени и дълготрайни романтични връзки. Те се чувстват комфортно с близостта и лесно се свързват с другите.

    3. Положителна представа за детството

    Сигурно привързаните възрастни също са склонни да имат положителна представа за детството си.

    Те са в състояние да обмислят и осмислят миналите си преживявания, дори ако детството им не е било перфектно. Те оценяват доброто и разбират лошото и продължават напред.

    Можете ли да развиете сигурен стил на привързаност в зряла възраст?

    Ако отговаряте на профила, описан по-горе, вероятно трябва да отделите малко време, за да сте благодарни за това.

    Благодари на родителите си. Ако подозирате, че вашият стил на привързване не е напълно сигурен, може би се чудите дали можете да го промените и да го направите защитен.

    Добрата новина е, че можете да развиете сигурна привързаност като възрастен.

    Може би е добра идея първо да се запознаете с трите вида несигурна привързаност.

    Прочитането на някои статии може да ви даде по-добра представа къде се намирате на „снимката“. Имайте предвид, че не е необходимо да отговаряте напълно на определен профил. Вие сте уникални и имате уникална житейска история.

    Информация: attachmentproject.com



    Вашият коментар

    This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).