Как слушането на музика влияе на настроението
- 09.11.2022
- Posted by: tsvetanp
- Category: Помощ! Проблеми
Музиката е един от най-достъпните ресурси за „справяне“, който подобрява вътрешните способности.
От тази статия ще научите, че:
- Музиката е инструмент, който може да облекчи негативните емоции и да засили положителните емоции;
- Музиката помага за справяне със стреса и/или разсейва хората от лошото настроение;
- Много хора използват музиката, за да задействат паметта си и да си припомнят важни минали събития;
Музиката прави живота по-добър. Музиката се използва в различни култури и епохи като мощен регулатор на настроението.
Ние редовно използваме музиката, за да успокоим душите и болката си. Емоционалната сила на музиката е една от основните мотивации, поради които хората отделят толкова много време, енергия и пари за нея.
Хората използват музиката, за да постигнат различни цели, като например да се чувстват по-енергични, да поддържат фокус върху задачите и да намалят скуката.
Например, ние разчитаме на музиката да ни помогне да изпълним тренировките и за справянето със задачи, които предпочитаме да пренебрегнем, и манипулираме настроенията си с мелодии.
И така, как музиката влияе толкова мощно върху ума?
Справяне със стреса
Музиката е ресурс за регулиране на емоциите.
Например, тъжната музика позволява на слушателя да се освободи от ситуации определяни като тревожни (например раздяла, смърт и т.н.) и да се съсредоточи върху красотата на музиката.
Също така текстове, които съвпадат с личния опит на слушателя, могат да дадат израз на чувства или преживявания, които човек може да не е в състояние да изрази.
Слушането на тиха и бавна музика, като класическа музика, е по-добро за овладяване на негативните емоции в сравнение с твърдата или тежка музика.
Слушането на весела музика повлиява начина, по който човек възприема света в стресова ситуация. Например, оптимистичните мелодии могат да ви дадат оптимистична перспектива и да ви накарат да се почувствате по-добре.
Музика и памет
Слушането на музикално произведение, което е звучало често по време на значимо житейско събитие (напр. семеен празник) преди много години, може да предизвика дълбоко носталгично емоционално преживяване. Усещането не е в музиката, а в това какво ни напомня.
Много слушатели използват музиката, за да си припомнят ценни минали събития, изпадайки в носталгия. Например, носталгията е мощна сила около Коледа („Бялата Коледа“).
Някои хора може да имат приятен спомен, свързан с дипломни церемонии или сватби, например – като Canon in D, на Pachelbel.
Удоволствие от тъжна музика
За някои тъжната музика засилва чувствата на скръб и загуба, свързани с лични събития и спомени. Слушането на тъжна песен, докато сте в тъжно настроение, е като някой (приятел) да съчувства на вашето преживяване. Наградата може да е чисто биохимична.
Всички сме изпитвали чувство на облекчение и спокойствие след добър плач.
На биологично ниво тъжната музика е свързана с хормона пролактин (свързан с плача), химикал, който помага за ограничаване на скръбта. Пролактинът предизвиква усещане за спокойствие, за да противодейства на душевната болка.
Усещане за раздвижване
Музиката често ни кара да плачем, защото изпитваме страхопочитание и възхищение.
Усещането е вид чудо при осъзнаването на това, което другите умове могат да създадат.
В отговор на тези емоции може да изпитаме настръхване и мотивация за подобряване на себе си и обществото.
Преживяването често е интензивно и приятно.
Възприятие за музика и време
Музиката показва, че възприемането на времето е по същество субективно – музиката може да изкриви „времето на часовника“
Музиката е мощен емоционален стимул, променящ връзката ни с времето.
Времето наистина лети, когато слушате приятна музика. Слушането на приятна музика изглежда отклонява вниманието от обработката на времето. Нещо повече, този свързан с вниманието скъсяващ ефект изглежда по-голям в случай на слабо възбуждаща (спокойна) музика с бавно темпо.
Например музиката се използва в чакалните, за да се намали субективната продължителност на времето, прекарано в чакане, или в супермаркетите, за да насърчи хората да останат за по-дълго и да купят повече.
Потребителите прекарват повече време в хранителния магазин, когато фоновата музика е бавна.
Музиката прави работниците щастливи, когато вършат повтаряща се и иначе скучна работа.
Накратко, музиката може да промени нашите настроения, емоции и мотивация.
Можем да използваме музиката, за да потвърдим или да предизвикаме настроенията си.
Музиката може да отразява и настроението на национално ниво. Например протестната песен „Baraye“ (химнът на иранското протестно движение „Жена, живот, свобода“) изразява болезнените оплаквания на иранците.
Понякога музиката не е достатъчна, за да се възстановим и негативните емоции могат да присъстват по-продължително в живота ви.
В този случай ви препоръчваме Когнитивно-поведенческа терапия, чрез която ще бъдат установени негативните мисловни модели, заради които изпитвате негативни емоции и терапията ще помогне за справяне с тях.
За консултация, се свържете с нас.
Информация: psychologytoday.com