Спя повече от 8 часа дневно. Трудно ставам от сън
- 10.10.2022
- Posted by: tsvetanp
- Category: Помощ! Проблеми
Звучи ли ви познато?
Средната продължителност на качественият сън при възрастни е между 6-8 часа. Но при някои хора часовете могат да варират в повече спане.
Причините за това могат да варират – от диабет и затлъстяване до сърдечно-съдови заболявания, и не само.
Най-честа си остава обаче депресията.
Но преди да ви споделим как депресията е свързана с качеството на съня, нека разгледаме:
Какво всъщност представлява и как работи един сън
Сън е период на почивка, който се редува с бодърстване. Тялото разполага със собствен часовник, контролиращ кога сте будни и кога тялото е готово за сън.
Този часовник има цикли от приблизително 24 часа. Регулира се от множество фактори, включително от светлина, тъмнина и други подобни фактори.
Дори след десетилетия изследвания все още не е ясна причината, заради която се налага да спим. Това си остава една от най-трайните и интригуващи мистерии в здравната наука.
Факт е обаче, че сънят е важен, защото засяга много от системите на тялото. Липсата на достатъчно сън повишава риска от сърдечни и респираторни проблеми, засяга метаболизма и способността за ясно мислене и фокусиране върху задачи. Прекаленото спане също не е здравословно. Нужен е баланс.
Как работи съня?
Има няколко фази, през които мозъкът преминава докато спим.
Първата е с продължителност до 7 минути. При тази фаза започваме да заспиваме, преминавайки към фаза 2.
Във втора фаза, дейността на мозъка и тялото започва да се забавя. В този ранен цикъл на съня е лесно да бъдем събудени.
Етап 3 е най-дълбоката част от съня. При този етап мускулите и тялото се отпускат още повече и активността на мозъчните вълни спада значително, в сравнение с будната мозъчна активност. Счита се, че дълбокият сън има съществена роля за възстановяване на тялото, а също за ефективното мислене и памет.
При етап 4 – така наречената REM фаза, мозъчната активност се повишава доста.
Това е и фазата с най-интензивно сънуване, въпреки че такова може да се случи във всеки един от етапите на спане.
Допълнителна информация за това как работи сънят, можете да научите от следното видео:
Депресията и прекомерния сън
Прекомерният сън, както вече споменахме е често срещан симптом на депресивно разстройство.
Бягството от емоционална болка чрез сън, може да бъде средство за самоконтрол на депресията и прекаленото спане да е физиологичен ефект от намаляване на невротрансмитерите. Често срещано явление сред хората с депресия.
Прекомерният сън може да се дължи на приема на субстанции като алкохол или някои предписани лекарства, но продължителността няма да е повече от ден-два или дори седмица. Ако, обаче надвишавате тези 8 часа повече от няколко дни, може да се касае до по-сериозно състояние.
При съмнения, че страдате от нездравословно прекомерно спане за продължителен период от време, можете да се свържете с нас консултация.