Психология на хазарта

Проблемите с хазарт могат да се случат на всеки от всяка сфера на живота. Всичко започва като забавна, безобидна игра и се превръща в нездравословна мания, която може да има сериозни последствия.

Не само във финансово отношение, но хазартът може да пречи на работата и да навреди на взаимоотношенията с другите хора.

Пристрастеният към хазарт човек може да направи неща, които не е подозирал, че може да направи. Например да натрупа огромни дългове или дори да прибегне до кражба, за да получи пари, които да заложи.

Тези модели са подобни на пристрастяването към наркотици и може също да изискват лечение.

Но каква е психологията, която се крие зад пристрастяването на хазарт?

Това е любопитен психологически феномен. Ето защо има редица изследвания за това как психологическите процеси влияят на хазартното поведение.

Тук ще ви представим няколко интересни наблюдения:

Доброто настроение може да доведе да повишаване на залаганията

Според проучване е налице положителна връзка между нещата, които предизвикват добро настроение като броя на слънчевите дни или успеха на конкретен спортен отбор, например и повишения хазарт. Причината е, че позитивното настроение води до поемане на повече риск.

Заблудата на комарджията

Ако играч на рулетка види 7 черни числа, които се появяват подред, той ще постави парите си на червено. Това е добре познат психологически процес, който се нарича „заблуда на комарджията“. Погрешно вярване е, че ако едно събитие се случва многократно, то е на път да се случи различно събитие. Реалността е, че шансовете всяко конкретно събитие да се случи винаги са еднакви.

Промяна на очакванията по отношение на победата

В едно интересно проучване залагащите на състезателни писти били помолени да преценят коефициентите, които избраните от тях коне ще спечелят преди и след залагане на коня. След направа на залозите, комарджиите били склонни да вярват, че техният кон има по-голям шанс да спечели. Повишеният ангажимент ги карал да бъдат по-оптимистични.

Ефектът на бандата

Всички сме виждали, че когато лотарийните джакпоти достигнат рекордни нива, ,получават много медийно внимание и се повишава закупуването на билети. Хората не искат да бъдат оставени извън процеса. В такива моменти хората, които никога преди не са участвали в лотарията, ще се „гмурнат“ и ще закупят няколко билета наведнъж.

Хазартни системи и суеверия

По самото си определение хазартът е случайно събитие. Но много комарджии вярват, че могат да измислят система за печалба от хазарт. Това включва:

  • опит за предсказване на модели в произволни числа (няма такива);
  • опити да изберете „печеливши“ слот машини или избягването на „непечеливши“;
  • извършване на ритуално поведение, за да продължите да печелите (например използване на талисман за късмет или носене на определени дрехи);
  • илюзия за контрол – вярата на залагащия, че може да упражни умения върху игра, която всъщност е определена от случайността;

Как става пристрастяването към хазарт?

Има няколко вида фактори, които оказват влияние

На първо място са психологическите фактори. Според изследвания, за пристрастяването към хазарта са отговорни същите невронни процеси, които протичат и при пристрастяването към наркотици.

За превръщането на хората в комарджии допринасят и биологични фактори. Една от главните роли тук играе мозъчният химикал допамин. Той има важна роля в разстройствата, свързани с употребата на наркотични вещества, но също повлиява и решенията, които се отнасят до хазарта.

Съществена роля има и област, наречена „стриатум“, която се намира в близост до центъра на мозъка и е критична част от веригата за възнаграждение. Именно тази част реагира на злоупотребата с наркотици, естествено подсилване като храна и секс, и разбира се на хазартните игри.

Хората, които са имали пристрастяване към хазарта по-рано в живота си, също имат склонност към проблеми със злоупотреба на вещества или импулсивни разстройства като ADHD и антисоциално разстройство на личността.

Процесът по пристрастяването към хазарт протича в 4 фази

Печелившата фаза

Тази фаза често започва с голяма печалба, което води до вълнение и положителна представа за хазарта. Комарджиите вярват, че имат специално умение да играят хазарт и печалбите ще продължат. След това започват да харчат по-големи суми пари и време а хазарт.

Фаза на загуба

В тази фаза комарджиите са все по-погълнати от хазарта. Те започват да залагат постоянно, да пропускат работа, да вземат заеми, да лъжат семейството и приятелите си и да не плащат дълговете си. Също могат да започнат да преследват загубите си.

Фаза на отчаяние

Комарджиите започват да губят всякакъв контрол над залаганията си. Дори и да изпитват срам и вина, не могат да спрат. Може да прибегнат до мамене или кражби, за да финансират своя вреден навик. Последствията от натрапчивото залагане могат да включват загуба на работа, развод или дори да се стигне до арест.

Фаза на безнадежност

При тази фаза комарджиите достигат дъното. Те не вярват, че могат да се измъкнат или че някой го е грижа за техния проблем. Вече не се интересуват дали ще живеят или ще умрат. Затова могат да прибегнат до злоупотреба с наркотици или алкохол. За да премахнат болката. Някои комарджии дори обмислят или правят опит за самоубийство.

Може ли пристрастеността към хазарт да се излекува?

Да, възстановяването от хазартна зависимост е напълно възможна. Един от най-ефективните начини за справяне с този вреден навик е чрез Когнитивно-поведенческа терапия.

Това е терапия на говорене, чрез която заедно с терапевта се достига до причините за прибягването на пристрастеност към хазарта и се намират начини за премахване на този вреден навик. За консултация, не се колебайте да се свържете с нас! Ние ще ви подкрепим и ще ви помогнем да се измъкнете от лапите на залаганията, за да си върнете живота.

Инфо: kingswayrecovery.com



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).