Как хероин въздейства на организма?
- 25.09.2022
- Posted by: tsvetanp
- Category: Зависимости
Хероин представлява пристрастяваща дрога, която се прави от растението сънотворен мак – Papaver somniferum. Принадлежи към така наречените „опиоиди“, към които принадлежи и морфинът, използван за медицински цели.
Въпреки, че се получава от макът Papaver somniferum, този наркотик е синтетична субстанция.
Първоначално се е използвал като болкоуспокояващо, отпускано с рецепта, но в началото на XX век е забранен, заради изключително пристрастяващия ефект, който има.
Както всички пристрастяващи вещества, хероинът засяга основните органи в тялото – особено мозъка. Освен, че води до пристрастяване, този наркотик уврежда мозъка и по други начини.
Тази дрога води до пристрастяване, благодарение на опиоидните рецептори в мозъка, които участват във възприемането на болката и възнаграждението. С използването на хероин нараства чувството на удоволствие и намалява усещането за болка заради освобождаването на допамин и други невротрансмитери.
Веднъж след като мозъкът се сблъска със синтетичните опиоиди, започва да произвежда все по-малко собствени такива. И така колкото повече човек приема хероин, толкова по-малко естествен опиоид ще проивежда мозъкът.
Редовната употреба води до развиване на толеранс към наркотика и така мозъка изисква все по-често и по-големи дози, за да се запази хубавото усещане. Това води до пристрастяване.
Хероинът най-често се инжектира интравенозно, въпреки че може и да се смърка. Пълният ефект от една доза продължава няколко часа, но незабавната еуфория и прилив на енергия продължават само няколко минути.
Сред краткосрочните ефекти от употребата на хероин са:
- респираторна депресия;
- зачервяване на кожата;
- суха уста;
- липса на апетит;
- запек;
- силен сърбеж;
- промени в настроението;
Сред дългосрочните ефекти са:
- свиване на вените;
- развиване на толерантност и зависимост;
- кръвни съсиреци поради проблеми с мястото на инжектиране;
- белодробни инфекции като пневмония или туберколоза;
- удар;
- опасност от предозиране;
- увреждане на бъбреците и черният дроб;
- вирусни инфекции като ХИВ или хепатит, при споделяне на игли;
Все пак, дори и да сте пристрастени към наркотици, с помощта на КПТ терапия, това може да се промени.
Ако вие или ваш близък не можете да се справите със зависимост към някой наркотик, не се колебайте да се обърнете за консултация към нашия център за психично здраве. Ние ще ви подкрепим!