Как алкохол въздейства на мозъка?

Алкохол е напитка, съдържаща етанол – вид органичен химичен компонент, който действа като наркотик. Произвежда се чрез ферментиране на зърна, плодове и други източници на захар.

Алкохолът е една от най-широко използваните социални напитки. Това е депресантна напитка, която забавя съобщенията пътуващи между мозъка и тялото и може да повлияе на хората по различни начини.

Колкото по-голямо е количеството изпит алкохол, толкова по-вероятно е да причини сериозни здравословни, лични и социални проблеми.

Ефектите върху здравето от консумацията на алкохол могат да варират в зависимост от възрастта, пола и други рискови фактори.

Алкохолът може да навреди при шофиране, на бременни жени, на кърмачки и т.н.

Как тялото обработва алкохол

Напитката попада в стомаха и тънките черва, откъдето и в кръвтта. При наличието на храна в стомаха, скоростта на усвояване на алкохола се забавя, но не пречи да се напиете. В крайна сметка целият изпит алкохол, ще достигне кръвта.

По-голямата част от алкохола в тялото (около 91%) се разгражда от черния дроб. Малко количество също напуска тялото чрез потта, урината и дъха.

Тъй като черният дроб може да разгражда само около 1 стандартна напитка на час, изтрезняването отнема време. Студеният душ, упражненията, черното кафе и чистият въздух няма да ускорят процеса.

Ефекти при препиване

„Препиването“ е термин, използван за описване на голямо количество изпит алкохол за кратък период от време.

Ефектите от препиване с алкохол са незабавни и тежки, и могат да причинят:

  • объркване;
  • замъглено зрение;
  • лош мускулен контрол;
  • гадене и повръщане;
  • сън, кома или дори смърт;
  • нарушена преценка или способност за вземане на решения, което може да увеличи вероятността за извършването на нещо опасно.

Прекомерният прием на алкохол води до затрудняване още на ходенето и комуникационните пътища на мозъка, което повлиява начинът, по който мозъка изглежда и работи.

Защо алкохолът има пристрастяващо действие?

Консумацията на тази напитка стимулира отделянето на допамин и ендорфини в мозъка. Тези химикали служат за предизвикване чувство на удоволствие и удовлетворение, и имат роля на  естествено болкоуспокояващо.

Мислите и като цяло стресът също могат да имат решаваща роля за пристрастяването към алкохол.

Алкохолната зависимост може да доведе до понижаване качеството на живот и до много загуби.

Ако изпитвате затруднения да откажете алкохола, ние можем да ви съдействаме чрез Когнитивно-поведенческа терапия.

Този метод на лечение е един от най-ефикасните начини за справяне със зависимости, включително с алкохолна зависимост.

При проблеми с вас или ваш близък, не се колебайте да ни потърсите за съдействие. Ние ще ви помогнем!



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).