Кокаин – как въздейства на мозъка

Кокаинът е силно пристрастяващ стимулант. Използвал се от хората в Южна Америка в продължение на хиляди години. Те дъвчели и поглъщали листата от кока (Erythroxylon coca) – източникът на кокаин, заради стимулиращите им ефекти.

Пречистеният химикал кокаин хидрохлорид е изолиран от растението преди повече от 100 години. В началото на 1900-ната година, пречистеният кокаин бил основна съставка в много тоници и еликсири, разработени за лечение на голямо разнообразие от заболявания.

Преди изработването на синтетично обезболяващо, хирурзите използвали кокаин за блокиране на болката. Въпреки това, оттогава изследванията показват, че е силно пристрастяващо вещество, което може да промени структурата и функцията на мозъка, ако се използва многократно.

В наши дни кокаинът се причислява към наркотиците и има голям потенциал за злоупотреба с него. Въпреки това на някои места може да се използва от лекар за законни медицински цели – например при локална анестезия за някои операции на очите, ушите и гърлото.

Дилърите често го разреждат (или „нарязват“) с непсихоактивни вещества като царевично нишесте, талк на прах, брашно или сода за хляб, за да увеличат печалбите си.

Също така могат да го фалшифицират с други наркотици като прокаин (химически свързан местен анестетик) или амфетамин (друг психоактивен стимулант). Някои потребители на наркотика дори го комбинират с хероин.

Хората злоупотребяват с две химически форми на кокаина: водоразтворимата хидрохлоридна сол и водонеразтворимата кокаинова основа (или свободна база). Потребителите инжектират или шмъркат хидрохлоридната сол, която е на прах.

Основната форма на кокаина се създава чрез обработка на лекарството с амоняк или натриев бикарбонат (сода за хляб) и вода, след което се нагрява, за да се отстрани хидрохлоридът, за да се получи вещество, годно за пушене.

Как кокаинът се отразява на мозъка?

Мезолимбичната допаминова система на мозъка и пътят за възнаграждение се стимулират от всички видове подсилващи стимуланти като храна, секс и много наркотици – включително кокаин.

Дрога

Този път произхожда от област на междинния мозък, наречена вентрална тегменална област и се простира до нуклеус акумбенс – една от ключовите области на мозъка за възнаграждение. Освен възнаграждението, тази верига регулира също емоциите и мотивацията.

При нормалния комуникационен процес допаминът се освобождава от неврон в синапса (малка междина между два неврона), където се свързва със специализирани протеини, наречени допаминови рецептори на съседния неврон.

Чрез този процес допаминът действа като химически пратеник, пренасяйки сигнал от неврон до неврон. Друг специализиран протеин, наречен транспортер, премахва допамина от синапса, за да бъде рециклиран за по-нататъшна употреба.

Злоупотребата с наркотици може да попречи на този нормален процес на комуникация. Например, кокаинът действа като се свързва с транспортера на допамин, блокирайки отстраняването на допамин от синапса.

След това допаминът се натрупва в синапса, за да произведе усилен сигнал към приемащите неврони. Това е причината за еуфорията, която обикновено се изпитва веднага след приема на лекарството.

Ефекти от приема на кокаин

Ефектите на кокаина зависят от силата на дозата, сместа от химикали, физиологията на човека и състоянието на ума му по време на приема на наркотика.

Приливът на кокаин трае само за кратко време – около 15-30 минути след прием.

Някои непосредствени ефекти след приема включват:

  • чувство на еуфория, въодушевление и увереност;
  • ускорен пулс;
  • повишаване на телесната температура;
  • прилив на енергия;
  • разширени зеници;
  • загуба на апетит;
  • понижено либидо;

Предозирането с кокаин може да накара човек да се почувства изключително възбуден, параноичен и агресивен. Неприятните физически ефекти включват замаяност, халюцинации, гадене, повръщане, треперене, главоболие и болки в сърцето.

При редовно смъркане или вдишване, този наркотик може да увреди лигавицата на носа и структурата, разделяща ноздрите.

При инжектиране пък, съществува риск от отравяне на кръвта с вируси, пренасяни по кръвен път (като ХИВ или хепатит) от общо оборудване, увредени кръвоносни съдове и кожни абсцеси.

Сърдечните проблеми са друг страничен ефект от дългосрочната употреба на кокаин. Някои хора изпитват проблеми с психичното здраве – като например тежка депресия.

Състояние, известно като „кокаинова психоза“, включва симптоми като агресия и халюцинации.

Ако сте наркозависими и ви е трудно да се отървете от наркотиците, Когнитивно-поведенческата терапия е един от начините, чрез които можете да откриете причините за зависимостта си и да се преборите с нея. При проблеми с наркотици, не се колебайте да се свържете с нас. Ние ще ви съдействаме за разрешаване на проблема.

Информация: National Institute on drug abuse, Better Health Channel



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).