Марихуана и въздействието й върху мозъка

Марихуана – наричана още „трева“, „билка“, „джойнт“, представлява зеленикаво-сива смес от изсушени цветове на растението Cannabis sativa.

Някои хора пушат марихуана в ръчно свити цигари, наречени „джойнтове“, в лули или навита в опаковки от пури.

Марихуана може да се използва за приготвяне на чай и особено, когато се продава или консумира за медицински цели. Често се смесва с ядливи храни като сладкиши, бисквити или бонбони.

Пулверизатори също се използват все по-често за консумация на трева.

По-силните форми на марихуана включват синсемила (от специално поддържани женски растения) и концентрирани смоли, съдържащи високи дози от активните съставки на марихуаната, включително подобно на мед хашиш масло, восъчна пъпка и твърд кехлибар.

Тези смоли стават все по-популярни сред тези, които ги използват, както за развлечение, така и за медицина.

Основният психоактивен (въздействащ върху ума) химикал в марихуаната, отговорен за повечето от опияняващите ефекти, които хората търсят е делта-9-тетрахидроканабинол (ТХК).

Химикалът се намира в смолата, произведена от листата и пъпките, предимно на женското растение канабис.

Растението също така съдържа повече от 500 други химикала, включително повече от 100 съединения, които са химически свързани с ТХК, наречени канабиноиди.

Канабисът се използва от хората, от хиляди години.

Днес е един от най-популярните наркотици. В някои страни използването му е дори легално и е законно да се предписва с лечебна цел.

Как марихуана въздейства върху мозъка

Въздейства върху чувството за радост и релаксация.

Трева

Основното психоактивно съединение на канабиса – тетрахидроканабинолът (ТХК) въздейства върху така наречената „ендоканабиноидна система“ на мозъка.

Рецепторите в нея реагират на химическите компоненти на канабиса.

Рецепторите за канабис са гъсто разположени в префронталната и лимбична област на мозъка – частите, които участват във възнаграждението и мотивацията.

Те регулират сигнализирането на мозъчните химикали допамин, гама-аминобутирова киселина  (ГАБА) и глутамат.

Знаем, че допаминът участва в мотивацията, възнаграждението и ученето. ГАБА и глутаматът играят роля в когнитивните процеси, включително ученето и паметта.

Употребата на марихуана може да повлияе на познавателните способности.

Особено при тези, които страдат от разстройство, свързано с употребата на канабис. Това се характеризира с постоянно желание за употреба на наркотика и прекъсване на ежедневните дейности като работа или образование.

Според направено проучване, хора зависими от марихуана показват по-лоши резултати при тестове за памет, при спиране на приема й, в сравнение с такива, които никога или много рядко са употребявали наркотика.

Според проучването още е установено, че мъжете употребяващи марихуана страдат от по-лоша памет за визуално разпознаване на неща, а жените имат повече проблеми с вниманието и изпълнителните функции.

Тези ефекти при различните полове се запазват при контролиране на възрастта и IQ-то.

Употребата на марихуана може също да повлияе върху начина, по който се чувствате – като по този начин допълнително повлиява на мисленето ви.

Например, според някои изследвания, наградата и мотивацията – заедно с мозъчните вериги, участващи в тези процеси – могат да бъдат нарушени при употребата на трева.

Това може да влоши представянето в училище или на работа, тъй като може да ви накара да се чувствате по-малко мотивирани да работите усилено и по-малко възнаградени, когато се справяте добре.

Въпреки, че в някои страни употребата на марихуана е разрешена, то в неконтролирана среда ефектът може да е пристрастяващ. Да доведе до множество негативни последици в ежедневието ви.

Ако сте употребявали марихуана и ви е трудно да се откажете от нея, се свържете със специалистите от Център за психично здраве Психея.

Ние ще ви окажем нужната подкрепа и ще ви съпътстваме в пътя към възстановяването от този вид пристрастяване.

Нашите специалисти ще ви помогнат чрез Когнитивно-поведенческа терапия и при нужда, чрез допълнително лечение.

Не губете повече време! При проблеми се свържете с нас.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).