Откъде идва вашата мотивация да правите нещата, които правите
- 10.08.2022
- Posted by: tsvetanp
- Category: За психологията
Преди да говорим за мотивация, нека споменем, че две са нещата, които управляват човешките действия. Нуждите като сън, храна, избягване на болката; и наградите.
Това, което определя дали нещо е награда зависи дали ни мотивира, кара ни да учим или предизвиква приятни чувства. Ето защо всеки предмет, събитие или дейност, предизвикващи някое от тях, може да се определи като награда.
Чували ли сте за мозъчната верига “система за възнаграждение“? Чрез нея мозъците ни изчисляват стойността на наградата и начинът, по който това се превръща в действие.
Комуникацията се осъществява чрез неврони в различните части на мозъка, които комуникират помежду си чрез невротрансмитера допамин.
Ролята на допамина във вашата мотивация
Допаминът се произвежда в мозъка и действа като химически пратеник между невроните. Когато започнете да свързвате определена дейност с удоволствие, простото очакване може да е достатъчно, за да повиши нивото на този невротрансмитер.
Допаминът може да се освободи чрез различни дейности като секс, шопинг, помирисване на печени сладкиши и т.н., или дори от дейности като играене на игри на смартфона, браузване в интернет и др. подобни.
Както споделихме в статията „За допаминът и пристрастяването“, когато изпитваме удоволствие, има противоположни сили, които трябва да изравнят баланса. Така, че след всяко удоволствие, идва и болка.
Ето защо има значение чрез какви източници си доставяме удоволствие. Когато удоволствието идва бързо и лесно (като например от постоянно браузване в социалните мрежи), ще се изискват все повече усилия за освобождаването на допамин. По този начин простичките дейности като разходка сред природата, например няма да ви доставят достатъчно удоволствие.
Подобен начин на бързо и лесно възнаграждение може да доведе до множество пристрастявания като преяждане, пристрастяване към кафе, алкохол или вредни поведения, чрез които да се активира наградната система, да се освободи допамин и да се почувствате добре.
Всъщност, не самата награда, а очакването за нея оказва най-силно влияние върху емоционалните реакции и спомени. Обучението за възнаграждение се случва, когато преживеем нещо неочаквано – когато действителната награда се различава от това, което иначе бихме предвидили.
Ако наградата е по-голяма от очакваната, сигнализирането на допамин се увеличава, а ако е по-малка от очакваната, допаминовата сигнализация намалява.
Тоест, когато предвиждате наградата, това няма да промени сигнализирането на допамин, защото не научавате нищо ново.
Системата за възнаграждение на мозъка засилва поведението, свързано с наградите и предотвратява това, водещо до наказание.
Но какво да правите, ако сте прецакали наградната си система с пристрастяващо поведение?
Хубавата новина е, че наградната система може да се възстанови (разбира се, ако е налице сериозно психично заболяване, което афектира върху нея, нещата могат да са по-различни). Но иначе, има няколко тактики, с които можете да си помогнете за поддържане на мотивацията и възстановяване на наградната система от пристрастяващи поведения.
Продължавайте да се развивате
Когато правите едни и същи неща отново и отново, приливът на допамин има тенденция да намалява. С това и вашата мотивация да намалее. Ето защо, за да останете мотивирани и да продължите с растежа си, усложнявайте дейностите си.
Например, ако посещавате фитнес и всеки ден тренирате на пътека, ако всеки ден ходите по 30 минути, при 4 км/ч, в даден момент това ще се превърне в рутина и мотивацията ви ще намалее. Но ако си поставите за цел през определен период да увеличавате скоростта, наклона или времето на престой върху пътеката, това ще задържи мотивацията ви на високо ниво.
Използвайте визуализации
Чудесен начин да останете мотивирани е като визуализирате постигането на цел, дори все още да не сте я завършили. Всъщност, визуализацията кара мозъка да освобождава допамин, което ще ви накара да виждате бъдещите си награди по-ясно и да ги преследвате по-пламенно.
Например, когато си представяте по-добро бъдеще, това ще ви мотивира да продължите да вървите напред и да преодолявате препятствията по пътя си.
Избягвайте прекомерния стрес
Високите нива на стрес могат да доведат до понижаване на мотивацията. Според изследователи от университета Емори, хроничният стрес може да причини химическа реакция в тялото, която да намали нивото на допамин в мозъка.
Силният стрес може да доведе до прегаряне, а това от своя страна може да ви накара да напуснете проект или дори работата си.
Добри начини за понижаване на стреса са упражнения за дълбоко дишане, медитация, бягане или правенето на редовни упражнения. Те също ще подобрят вашата мотивация.
Преформулирайте предизвикателствата си
Друг чудесен начин да хакнете системата за възнаграждение на мозъка е като промените начина, по който гледате на предизвикателствата в живота си.
Често хората гледат на трудностите като на пречка или нещо, което не обичат да правят.
Добра стратегия е да гледате на трудните ситуации и пречките като на възможности, които ще ви помогнат да израснете.
В заключение можем да добавим, че мотивацията е предизвикателна част за личното и професионално развитие. Затова мотивационните клипове и речи са толкова популярни. За съжаление в повечето случаи те имат краткотраен ефект.
Добър начин да се справите с негативните модели на мислене е чрез Когнитивно-поведенческа терапия. При проблеми с мотивацията, високи нива на стрес и пристрастяващи поведения, не се колебайте да се свържете със специалистите от Център за психично здраве Психея. Ние ще ви подкрепим.