А вие страдате ли от социална тревожност?

Социална тревожност e повече от срамежливост. Тя представлява страх, който не изчезва, а засяга ежедневните дейности, самочувствието, взаимоотношенията и работата или живота в училище. Свързана е с притеснение преди, по време и след социални ситуации. Също така с прекомерна социална изолация, включително самостоятелното учене в академична среда.

Сред причините за появата на социална тревожност е израстването с родители или настойници, които са свръхзащитни, контролиращи, ограничаващи или тревожни. Освен това травматичният тормоз, емоционално, физическо, сексуално или вербално насилие, също могат да са причина.

Установено е, че хората със социално тревожно разстройство страдат от хиперактивност в част от мозъка, наречена амигдала. Тя е отговорна за физиологичните промени, свързани с реакцията „бий се или бягай“, която мобилизира тялото да реагира на реални или въображаеми възприемани заплахи.

Как да разберете имате ли социална тревожност?

Сред симптомите са:

  • страх от ситуации, в които можете да бъдете съдени негативно;
  • притеснение от засрамване или унижение;
  • силен страх от общуване или разговор с непознати;
  • страх, че другите ще забележат, че изглеждате разтревожени;

Освен това физиологичните симптоми могат да включват изчервяване, потене, треперене или учестен сърдечен ритъм в социални ситуации.

Социалната тревожност обикновено се заформя още през детството или юношеството. Сред хората, които търсят лечение като възрастни, средната възраст на поява е в началото до средата на тийнейджърските години, като повечето хора са развили състоянието преди да достигнат 20-те си години.

Лекува ли се социална тревожност?

За щастие този тип разстройство е лечимо, като стратегиите за преодоляване зависят от вашата индивидуална личност и от това доколко социалната тревожност засяга живота ви.

Предизвикването на вашите негативни мисли може да бъде ефективен начин за намаляване на симптомите на този тип тревожност. Това може да стане като започнете да идентифицирате тревожните мисли, които автоматично изникват в главата ви, когато мислите за социални ситуации.

Един от доказано най-ефективните начини за лечение на социална тревожност е чрез Когнитивно-поведенческа терапия. Чрез нея, психолозите обучават своите клиенти да се справят с негативните мисли и тревожността по здравословен и ефективен начин.

Ако страдате от социално тревожно разстройство, се свържете със специалистите от Център за Психично здраве Психея за консултация и повече информация, чрез посочените методи за връзка в страница Контакти.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).