Бърнаут или защо прегряваме емоционално и физически

Терминът „Бърнаут“ е въведен за първи път през 1970-та година от американския психолог Хърмън Фройденбергер.

Той го използва, за да опише последствията от тежкия стрес при различните професии. Може да се каже, че „Бърнаут“ представлява състояние на физическо и емоционално изтощение.

Симптомите са хронична умора, безсъние, физически симптоми като главоболие, стомашни болки, гняв, изолация, раздразнителност, депресия и др.

Причини за бърнаут

Причините за възникването му са непропорционално високи усилия като отделено време, емоционална ангажираност и емпатия. Съчетани са със слабо удовлетворение в допълнение към стресовите условия на работа, свързани най-вече с високи изисквания. Други причини са:

  • липса на контрол – невъзможността да се повлияе на решения засягащи работата ви – като график, задачи или работно натоварване, може да доведе до „прегаряне“.
  • неясни очаквания за работата – не сте наясно с каква власт разполагате на работа или какво точно се изисква от вас да вършите. Това може да ви накара да се чувствате некомфортно на работа;
  • крайности на активност – когато работата е монотонна или хаотична, това изисква постоянна енергия, за да останете фокусирани, което може да доведе до умора и прегаряне;
  • липса на социална подкрепа – ако се чувствате изолирани в работата и личния си живот, може да се почувствате по-стресирани;
  • дисбаланс между работа и личен живот – ако работата ви отнема прекалено много време и усилия. Поради което нямате енергия да прекарвате време със семейството и приятелите си, може бързо да прегорите емоционално;

Наличието на бърнаут се отразява на здравето и довежда до физически и психосоматични проблеми. Последиците свързани с работата включват неудовлетвореност и по-ниско качество на грижите. Също допускане на професионални грешки, често отсъстване, желание за отказване от професията и изоставяне.

Как да се справите с прекомерния стрес?

Сред начините за справяне със burnout-a са да се опитате да проследявате нивата на стрес, да идентифицирате стресорите и да се опитате да ги премахнете. Воденето на дневник може да помогне. Изграждането на поддържаща мрежа, правенето на упражнения и водене на позитивен вътрешен диалог също могат да са от полза.

Понякога, обаче самостоятелните усилия не са достатъчни и винаги е от полза да потърсите помощ и съвет от професионален коуч или психотерапевт.

Ако имате някой от изброените по-горе симптоми и се чувствате емоционално и/или физически прегрели, можете да се обърнете към нас за консултация.

Когнитивно-поведенческата терапия е отличен метод за справяне с дисфункционалните мисли и ще ви помогне да откриете и премахнете стресорите, които причиняват вашия бърнаут.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).