Прокрастинация или защо все отлагаме задачите си „за после“

Прокрастинация“ – или казано на български „отлагане“ е термин, който много нашумя напоследък.

Прокрастинация е действието на ненужно и доброволно забавяне или отлагане на задачи, които имаме да свършим за „после“. За последната минута, въпреки знанието ни, че това ще доведе до отрицателни последици.

Възникване на прокрастинацията

Въпреки, че терминът е познат отскоро в България, за първи път е бил използван още през 1588 година.

Всъщност за отлагането като цяло говори гръцкият поет Хезиод още около 800 година преди Новата ера. Той написал предупреждение „да не се отлага днешната работа за утре и вдругиден“. Също и  римският консул Цицерон наричал отлагането при воденето на дела „омразно“.

Най-честите причини да отлагаме задачите си за по-късно или за последния момент са свързани с това че трябва да направим нещо неприятно, скучно, трудно или стресиращо, което не ни носи удоволствие.

Обикновено прокрастинацията е свързана с негативно усещане като страха от резултата на действията, които сме предприели за решаването на даден проблем, например.

Наличието на тревожност относно важна задача също може да ни накара да протакаме завършването й.

Претоварването, перфекционизмът, абстрактните цели и резултати, които се очертава да бъдат получени далеч в бъдещето също причиняват липсата на мотивация.

Прокрастинацията засяга най-вече хора на възраст между 14 и 29 години като според проучване, мъжете имат повече склонност да отлагат от жените.

Личностните черти, които са най-често срещани сред отлагащите са импулсивност, ниска самоефективност, съвестност и самочувствие.

Сред най-известните прокрастинатори са Далай Лама, Виктор Юго, свети Августин, Марк Аврелий, Леонардо Да Винчи и др.

Прокрастинация е свързана с негативни мисловни модели, можещи да бъдат променени чрез Когнитивно-поведенческа терапия.

Ако имате склонност постоянно да отлагате задачите си за последния момент или постоянно да се тревожите, че имате недовършени дела, то не се колебайте да поискате консултация. Може би страдате именно от склонност към постоянно отлагане.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).