Какво е тревожност и 6 причини, които могат да я предизвикат

Случвало ли ви се е да се чувствате нервни, неспокойни и напрегнати. Да се потите, да се чувствате изморени, да дишате учестено или да имате повишен сърдечен ритъм?

Често пъти това може да се дължи на тревожност.

Тревожността представлява чувство на страх и безпокойство и може да е нормална реакция на стрес. Може да се почувствате разтревожени, когато се сблъскате с труден за решаване проблем. Например на работа, преди изпит, ако ви предстои вземането на важно решение и т.н.

Съществуват много причини, които могат да предизвикат тревожност, но в тази статия сме избрали шестте най-често срещани:

1. Страх

Невероятно силна негативна емоция, която може да предизвика повишаване на сърдечния ритъм и повишаване нивото на адреналин в кръвта. Това довежда до автоматичната физиологична реакция на организма „бий се или бягай“. Страхът може да предизвика тревожност.

2. Безпокойство

Друга причина може да бъде безпокойството, че „нещо лошо може да се случи“. И докато страхът е свързан с текуща ситуация, то безпокойството се отнася до неща, които си мислим, че може да се случат в бъдеще, но  всъщност може и никога да не се случат.

3. Срам

В живота си всички допускаме грешки и когато са в умерено количество могат да са градивни. Все пак някои от тях могат да станат причина да се срамуваме, а това от своя страна да доведе до тревожност.

4. Напрежение

Напрежението е свързано най-вече с взаимоотношенията. Слабата комуникация, вербалното или физическо насилие са най-честите причини за появата на напрежение. Тревожността често възниква в резултат на незнание за това как в специфична връзка да реагираме на дадено изпитание.

5. Стрес

Твърде много стрес за дълъг период от време може да доведе до повишено кръвно налягане, сърдечни заболявания и до редица физиологични проблеми, сред които и тревожност.

6. Гняв и недоволство

В живота е трудно винаги да имаме уверена представа за това, кои сме – особено, когато претърпим сериозни промени. В комбинация с прекомерен гняв, това може да доведе до влошаване на психическото здраве.

Когато е продължителна, тревожността може да повлияе на качеството на живот и да го понижи. Затова е препоръчително да се потърси начин за справяне с нея.

Една от най-широко използваните терапии за лечение на тревожни разстройства е Когнитивно-поведенческата терапия, която е доказано ефективен метод за лечение на панически разстройства, фобии, социална тревожност, генерализирано тревожно разстройство и много други състояния.

Ако изпитвате продължителна тревожност или имате съмнения, че страдате от такова състояние, можете да се свържете с нас за професионална консултация.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).