Как да разрешаваме конфликтите

Конфликтите (противоречия на убеждения и интереси) в обществения и личния живот са източник на лошите чувства (безпокойство и гняв) и затова трябва да ги избягваме, а след като възникнат, да ги разрешаваме навреме.

Причината за конфликтите са най-вече лошите качества на хората: егоизъм, прекалена самоувереност и високо мнение за себе си, властолюбие, презрение, неуважение към другите, невъзпитание.

Конфликт съществува при следните условия:

  • две страни имат противоречиви убеждения и интереси;
  • когато двете страни считат своите интереси за несъвместими и наглед неразрешими;

За разрешаване на конфликтите трябва да се предприемат следните стъпки:

  • да се изведе конфликта на повърхността, т.е. да се дефинират и поставят проблемите за решаване;
  • двете страни да покажат желание да решат проблема, конфликта;

Разкриването на конфликта означава формулиране с неутрални термини и признаването му като взаимен проблем и на двете страни.

Конфликтите биват относно:

  • факти и данни;
  • процеси и методи – хората имат еднакви цели, но се различават по това как искат да ги постигнат.

Разликата във възгледите или принципите създава най-трудно разрешимите конфликти. В такива случаи хората или трябва да направят отстъпки или всеки да запази мнението си.

Съществуват три начина за ефективно решение на конфликтите.

  1. Да се създаде атмосфера на взаимен интерес и сътрудничество с опонента, а не на съперничество.
  2. Да се определи кръгът на реалните проблеми – да не се изпада в безсмислен спор, а страните да се съсредоточат за решаване на реалните проблеми; да се разберат интересите, желанията, потребностите на всеки и да се обявят за обсъждане; да се изучи положението на опонента и да му се влезе в положение.
  3. Да се намерят решения, изгодни за двете страни. Да се обмислят и набележат варианти за решение на проблема и да се избере решение, възможно най-изгодното и за двете страни.

Хората да се съсредоточат върху интересите, а не върху ползите.

Конфликтите могат да бъдат: конфликти в работата и в междуличностните отношения; конфликти с най-близките хора: в семейството, с приятелите, с любимия, разводи, нещастна любов и др.

По време на решаване на конфликта трябва да се запази емоционален самоконтрол. Да се прояви умение да се овладяват лошите емоции: яд, страх, обиди и да се запази коректно и учтиво отношение към партньорите.

Ефективното разрешение на конфликта предполага: уважение, премисляне и сътрудничество. Да се отнасяме един с друг като партньори, а не като противници. Хората трябва да обсъждат разногласията заедно, а не да се стремят да надхитрят и да излъжат другия.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).