Забравете неприятносите, изхвърлете лошите мисли!

Една от главние причини за стресовите ситуации и депресивните състояния е , че хората съжаляват и се ядосват за допуснатите грешки в миналото и се обезпокояват за последствията от тях в бъдещето.

 Мислите и чувствата относно миналото могат да бъдат:

  • вредните чувства – съжаление, самообвинение за минали грешки, мъка, безпокойство за лоши последствия в бъдещетото вследствие на грешки от миналото
  • положителните (градивните) мисли включват: 
  1. Анализиране и установяване на причините за непрятното събитие или грешките, неуспехите;
  2. Изводи (поуки) от допуснатите грешки или от слабата превантивна дейсност
  3.  Съставяне на конкретен план за предотвратяване неприятните събития в бъдеще и позитивна промяна в себе си.

Затръшнете врата на миналото !

Забравете и отхвърлете от съзнанието си всички отрицателни мисли за неприятности в миналото! Тези мисли са вредни за вашия организъм, за вашето настояще и бъдеще.

Лошите мисли са в съзнанието ви, защото вие допускате да се появят. За избягване на отрицателните мисли за миналото може да ви помогнат следните утвърждения: Аз не мисля за миналите си грешки, не се ядосвам за минали неща” и ако все пак ви мине такава мисъл през съзнанието, веднага я отхвърлете, като си повтаряте : “Аз няма да допусна лошите мисли за миналото да разяждат моето съзнание и да ми пречат да постигна успехи в бъдещето”.

“Миналото е невъзвратимо .”

Задайте си въпросите : Има ли смисъл да се безпокоя за последствията от миналото и да се ядосвам? Какво ще постигна с това? Ще върна ли миналото, може ли да поправя стореното? – НЕ. С това ще изразходвам напразно жизнената си енергия и ще попреча на дейността си в настоящето и бъдещето.

Не се самообвинявайте за  грешките в миналото!

Грешка наричаме постъпка, която окачествяваме като лоша и неефективна, с която не сме постигнали желаните резултати. По-точно ще бъде да ги наречем не грешки, а неефективни ходове (постъпки), които не са довели до желания резултат. Много опасно е, ако допуснем да ни завладеят тези съжаления с дни и месеци, защото това може да ни доведе до хронично безпокойство и депресия.

Да кажем, че отчитате дадена постъпка или поведение за грешка, т.е. не сте постъпили по най-добрия начин. Но вие сте постъпили така, както сте считали за правилно съобразно жизнения си опит и знанията за живота, които сте притежавали, и не сте могли да постъпите по друг начин- затова не се самообвинявайте , а разберете себе си.

В миналото не сте считали, че това е грешка– така сте мислели за правилно и така сте могли да постъпите.

Ако не успеета да се справите сами с лошите мисли, не отлагайте, потърсете психолог или психотерапевт.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).