Хиперактивност и дефицит на вниманието

Хиперактивност и дефицит на вниманието

Това нарушение е често срещано, около 2-5% от децата в начална училищна възраст имат хиперактивност и дефицит на вниманието. Децата с хиперактивно поведение лесно могат да бъдат объркани и диагностицирани погрешно. Всъщност това са деца със съвсем нормален интелект и възможности за съответната им възраст.

В тази категория попадат деца на възраст от 1 до 12 години, които са прекалено подвижни, твърде импулсивни, ненужно активни, имат нарушена концентрация на вниманието и са абсолютно дезорганизирани в своята дейност и взаимоотношения. За да се постави съответната диагноза е необходимо да са налице поне 6 от тези прояви, да са в продължителност на 6 месеца и да се наблюдават навсякъде.

Хиперактивност и дефицит на вниманието  се среща в три основни типа :
– първия се характеризира предимно с хиперактивно поведение
-втория се характеризира предимно с дефицит на вниманието
-третия е смесен тип, при който се срещат и двете наведнъж, той  е и най-често срещания тип.

Появата на симптомите е от най-ранна детска възраст от 2-5 години.

Основни клинични прояви

Това състояние се характеризира с нарушена концентрация на вниманието или неспособността на децата да се фокусират върху определени задачи като четене, писане, учене на урок, игра и други дейности за дълъг период от време. За тези деца е трудно и дори невъзможно да се занимават с тихи, релаксиращи действия и игри. Вниманието им се отвлича често от шумове, миризми и дори от собствените им мисли. Те винаги имат голям излишък от енергия, непрекъснато говорят и са неуморими. Когато разговарят се движат непрекъснато, местят неща или въртят предмети в ръцете си, говорят прекалено много и често прекъсват другите като се натрапват с неподходящо поведение. По време на разговор никога не изчакват другите да се изкажат, първо избълват думи без да мислят, а чак след това ги осмислят.

Много характерно за тях е да са импулсивни и непоследователни, правят нещата без да се замислят. Често забравят или губят вещите си и много трудно овладяват емоциите си. Наблюдава се честа промяна на настроенията. Времето прекарано в сън е малко в сравнение с другите деца и е характерно внезапно заспиване след като се изтощят напълно.

Поведенческите прояви

Те се изразяват в това, че децата с хиперактивност с дефицит на вниманието често имат проблеми с разбирането и изпълнението на задачи и инструкции. В дома си чупят предмети – чаши, играчки и всякакви предмети, катерят се по мебелите и на неподходящи местя, скачат, удрят се.

В училище тези деца са спрягани за „лоши деца“ , защото не стоят мирно в час и не могат да участват в групови дейности. В час едно такова дете постоянно демонстрира неподходящо поведение – върти се на стола, шуми и пречи на другите, не изпълнява и никога не довършва до край поставените задачи. Към детето са отправени постоянни забележки и оплаквания както от учителите, така и от съучениците.

Това става причина децата да се чувстват неразбрани, да бъдат негативни към учебния процес и да нямат желание да посещават училище.

Деца с хиерткативност с дефицит на вниманието са почти винаги изолирани от другите деца, трудно намират приятелства, защото имат проблем в създаването на контакти и взаимоотношения. Общуването с околните е винаги затруднено и това ги кара да се чувстват самотни. Всъщност тези деца имат желания за комуникация, но изпитват трудности да я осъществят.

Обикновено нямат депресивни и агресивни прояви.

При добра комплексна терапевтична стратегия прогнозата е много добра.

Необходима е консултация и комплексна работа с психолог и логопед. Родителите също трябва да участват активно в този процес след като бъдат консултирани.  Важно за терапията е факта, че децата се повлияват много добре от награди и наказания.

Добре е децата да бъдат мотивирани и насърчавани в дейностите, които наистина им представляват интерес, за да се постигнат възможно най-добри резултати.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).