Стадии на употреба на алкохол и наркотици

СТАДИИ НА УПОТРЕБАТА НА АЛКОХОЛ И НАРКОТИЦИ

Първи стадий

Голяма част експериментират с някакъв наркотик. Това най често е алкохол, поради неговата лесна достъпност. Младежът забелязва бързата промяна на настроението, когато пие. Понякога се чувства добре, но често това не се случва. Може да се получи неразположение, главоболие. Това е решаващо в много случай – след тези опити тийнейджърите преустановяват да пият.

Голяма част от тях обаче успяват да изпитат някои от приятните ефекти, свързани с алкохола и другите наркотици. Тези приятни ефекти се засилват и могат да притъпят неприятности. Много от хората избират да продължат употребата на наркотици и се придвижват към следващия стадий.

Втори стадий – редовна употреба

Хората, които употребяват алкохол редовно, се наричат битови потребители. Наблюдава се някаква степен на самоконтрол кога и колко да пият. Голям процент обаче пият без мярка. Наблюденията показват, че тийнейджърите не могат да станат добри редовни

пиячи. Те пият твърде много, без мярка, с цел да се напият. Но когато премине въздействието на алкохола, неговите усещания не се приближават до нормалните, той не може да се почувства така добре, както когато е бил в нормално състояние, и затова посяга отново към наркотика.

въвеждащи наркотици

Трети стадий – употребата е първа грижа

Докато при експерименталната и редовната употреба младите хора използват наркотиците, за да изпитат приятни или еуфорични ефекти, при този стадий не е тека. Сега те ги използват, за да отстранят или намалят отрицателните усещания. При този стадий се наблюдават наченки на „само лечение“. Тези наченки започват да се появяват още в стадия на редовната употреба. Така например ако някои реши да отиде на „купон“, където има много непознати, сред които и момичета, той иска да направи добро впечатление. Той може да се чувства нервен, неспокоен или притеснен. Това са нормални усещания, с които ние се сблъскваме всеки ден.

Тези усещания могат да бъдат възприети като отрицателни от негова страна. Тогава, за да се справи с тях, той може да пийне няколко чашки, преди да отиде на събирането .Или може да изпуши цигара-марихуана. Това е така нареченото „самолечение“. Човек приема наркотик, за да се справи с нервността, безпокойството, притеснението.

Ситуациите служат като повод за употребата на наркотици. Някой млади хора не могат да участвуват в събиране, без да пият или вземат наркотици.

Употребата на наркотици в този стадий нараства. Те започват да ги приемат все по-често и в по- големи дози.

Характерно за този стадий още е тенденцията да се прекарва по-малко време с приятели, които не употребяват често алкохол или други наркотици. В повечето случай те се събират със себеподобни и загубват много ценни приятели.

Четвърти стадий – химическа зависимост

Това е крайната фаза. Основната нейна характеристика е загубата на контрол от страна на употребяващия алкохол и други наркотици.

Това не означава, че всеки път тези, които са химично зависими, употребяват наркотици “ до припадък “ .Много от тях се проявяват като редовни потребители и много от усилията на тези хора опитват, за да разубедят близките си, че имат проблем с алкохола или наркотиците. Опасността идва от там, че когато един химически зависим човек започне да употребява алкохол или наркотик, никой не е в състояние да предскаже количеството на алкохола, което ще бъде поето, продължителността на пиенето и последиците от това.

„Самолечението“, което започва от стадия на редовната употреба минава през „Първата грижа“, сега става редовен мотив употребата- главна движеща сила.

Влошаването на състоянието на химически зависимия човек се проявява във всички области на живота, поради отрицателните последици от продължителната и прекомерна употреба на алкохол или други наркотици.

За тях по важното е да се набави алкохол или наркотик, за да се почувства по-добре. Влошеното му състояние се изразява във физическа изтощеност, както и в изпадането в състояние на хронична емоционална болка. Така човек изпада в психическа зависимост от наркотиците.

Пристрастяването към алкохола има характерни белези:

1.Толеранс- изисква се все повече алкохол, за да се получи същият ефект.

2.Абстиненция- симптом, който се развива, когато човек спре да пие.

3.Търсене на наркотици- поведението се променя, когато пристрастеният е лишен от алкохол.

4.Връзките с алкохола са много по – важни от всички останали в живота му.

Химически зависимият човек вече не получава удоволствие от пиенето.

Най-много, което той може да получи, са кратки моменти на физическо и емоционално облекчение.Опитът му да се почувства нормално е причина за неговото пиене и употреба на наркотици.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).