Умствена изостаналост

Децата с умствено изоставане често проговарят и прохождат по-късно, по- късно усвояват и хигиенни навици.

Умствената изостаналост се диагностицира с помощта на тестове за интелектуални способности и наблюдение върху адаптивните способности на детето – дали то успява  да се справя самостоятелно.

За да се постави тази тежка диагноза първо е необходимо експеримент в рамките на 1-2 месеца, през които да се работи много упорито с детето и ако не се отбележи никакъв напредък тогава можем да говорим за тази диагноза.

И до днес причините за това увреждане не са изяснени напълно.

Има предположения за органични увреждания по време на бременността, раждането и ранния период. Вирусни заболявания по време на бременността, отравяне на майката с химични вещества, припадъци и стрес по време на бременността, асфиксия при самото раждане, тежка физическа травма през ранния период. Възпалителни заболявания на мозъка  като енцефалит, менингит. Генетични и хромозомни нарушения също могат да предизвикат умствено изоставане. Генетично обусловено умствено изоставане е синдрома на Даун. При този синдром умствената изостаналост е на хромозомна основа.

Степените на умствена изостаналост са три – лека,умерена,тежка и дълбока.

Леката умствена изостаналост

Децата с тази диагноза са обучаеми деца, които могат да бъдат научени да говорят, разбират и да се справят с много неща в ежедневното си функциониране. Всичко това е доста ограничено и с трудности, но не и невъзможно. Децата с лека степен на умствена изостаналост могат да  бъдат  научени как да се справят с живота без постоянен придружител. Ако бъдат добре тренирани и обучени те могат да водят самостоятелен живот и дори да създадат семейства. При тях по-скоро наблюдаваме емоционални и поведенчески проблеми. Те проговарят по-късно и изпитват трудности в речта и комуникацията, което е причина често да са изолирани и отблъсквани от другите деца.

Като големи тези хора се чувстват на мястото си ако бъдат научени да се занимават с неща, с които  могат да се справят като например да помагат в домакинството,  да се грижат за растения или животни, дърводелство и др.

Ранното диагностициране и ранната интервенция са от изключително значение за развитието на тези деца. Повечето от тях имат изключителен потенциал и не бива да бъдат подценявани и изолирани от света. Те имат добри перспективи за адаптация и справяне с живота, но е необходимо да преминат през подходящи обучителни и тренировъчни програми. Необходими са много разбиране и подкрепа от срана на семейството и околните, за да могат тези деца да се чувстват обичани.

Умерена умствена изостаналост

Тези деца почти не подлежат на обучение, те не могат да четат и пишат и ако говорят е с големи трудности. Могат много малко неща и могат да бъдат научени най-вече на ръчен труд. Те не могат да се справят самостоятелно и изискват внимание и грижа. За децата с умерено умствено изоставане е необходим постоянен придружител, които да ги насърчава и да им помага. Има и редки случаи, в които деца се научават да четат и пишат макар и затруднено.

Tежка умствена изостаналост

При тези деца картината е доста по-тежка и необходима постоянна грижа и внимателен контрол от страна на грижещия човек. Тези деца не могат да се справят по никакъв начин самостоятелно и е необходим постоянен придружител, които да посреща нуждите им. Тези деца не говорят и не могат да бъдат обучавани, защото те не разбират нищо от това което се случва.

Дълбока умствена изостаналост

Това е най-тежката картина на умствено изоставане. Тези деца са абсолютно необучаеми. Не могат да говорят, да се движат и да функционират самостоятелно. Нужни са грижи, постоянен контрол и наблюдение.



Вашият коментар

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. We are committed to protecting your privacy and ensuring your data is handled in compliance with the General Data Protection Regulation (GDPR).