Безсъние и сън
- 23.03.2011
- Posted by: tsvetanp
- Category: Помощ! Проблеми
Трудно заспиване или непълноценен сън.
Безсънието се среща във всяка възраст, макар че при по-възрастни хора става по-често.
В действителност необходимостта от сън с напредване на възрастта намалява, което се бърка от някои с безсъние.
Младите хора обикновено се оплакват от трудно заспиване, а по-възрастните – от събуждане през нощта.
Жените се засягат по-често. Неотдавнашни изследвания сочат, че рискът от появата на безсъние при жените е по-голям, отколкото при мъжете.
В 37 на сто от случаите причините се отдават на стрес, 38 на сто – на неоснователно безпокойство, 22 на сто – на депресията. За съжаление повечето хора се примиряват с този факт, като действат на принципа – по-до6ре да не правя нищо и да чакам проблемът да се разреши от само себе си, тъй като това е нелечим проблем.
Според проучването едва 30 на сто от хората се обръщат към лекар специалист / психиатър/ или психотерапевт, без да осъзнават факта, че понякога безсънието може да е само върхът на айсберга.
Количеството на загубения сън е значително по-малко, отколкото съобщават страдащите. Съществуват много причини за безсъние. Депресията например причинява безсъние, при което човек се буди рано сутрин и не може да заспи отново Алкохолната зависимост може да причини събуждане рано сутрин, безпокойството да предизвика трудно заспиване, а болката и заболявания, като емфизем, нервно безапетитие и деменция(слабоумие, оглупяване), могат да пречат на заспиването.
Като безсъние се определя състояние, при което човек възприема собствения си сън като недостатъчен или неудовлетворителен. Казано с други думи, безсъние е, когато човек не успява да извлече полза от почивката, защото спи прекалено малко или пък спи лошо.
Безсънието е част от смущенията на съня, дължащи се на нарушения в ритъма, количеството и качеството на съня, както и (нарколепсия – прекалено много спане).
Друга група от нарушенията на съня са парасънищата, дължащи се на наличието на аномално и нежелано събитие по време на съня или при прехода от будно състояние към сън. В тази група влизат сомнамбулизмът, сомналоквизмът (говоренето на сън), кошмари, бруксизъм (скърцане със зъби), синдром на краката, който не си почиват.
Безсънието се проявява по много различни начини и затова е трудно да се направи клинична класификация, но все пак под внимание се взимат продължителността на безсънието, възможни причини и типология.
Продължителност на безсънието.
Продължителността се различава при различните хора и може да претърпи промени с течение на годините при един и същ човек.
Случайно безсъние
– изолирани епизоди, които траят няколко дни и обикновено съпътстват особено стресиращи събития.
Преходно безсъние
– продължава по-малко от три седмици, изчезва спонтанно или с приемането на лекарства.
Хронично безсъние
– когато продължи повече от месец- необходимо е да се обърнете към терапевт.
Причина за безсънието.
Първично или неорганично
– когато човек е здрав и няма очевидни причини, с които да се оправдае безсънието.
Вторично
– когато безсънието се дължи на заболявания и съществуващи навици, трябва да се въздейства именно върху тези причини, за да се разрешат проблемите със съня. Психични смущения като депресия и болестта на Паркинсон например оказват негативно влияние върху развитието на съня. Използването на лекарствени съставки, дрога и алкохол в големи количества също смущават съня.
Вид безсъние.
Начално
–когато човек изпитва трудности при заспиване, които по принцип са породени от безпокойство или изключително голям страх.
Централно
– характеризира се с чести и непрекъснати пробуждания през нощта и основният проблем е в поддържането на съня.
Финално
– характеризира се с преждевременно събуждане сутрин и често е съпътствано с депресивни симптоми.
Човешкият мозък никога не заспива напълнo.
Сънят не е пасивно състояние, в което човек напълно се откъсва от действителността. Всъщност мозъкът продължава да поддържа, макар и на съвсем елементарно ниво, сензитивните усещания и визуалните, слуховите и осезателните стимули са в състояние да прекъснат съня.
Освен това, когато спим, нашият мозък не почива: той обработва събраните през деня усещания, организира си собствена система на архивиране на данните и отстранява ненужната информация.
По този начин топ предразполага мозъчните клетки към будно състояние, така че да можем да използваме целия запас от събрани знания и да можем да работим ефикасно.
Четирите стадия на съня.
На теория протичането на една нощ при здрав човек би трябвало да протича по следната схема:
Първи стадий
– характеризира прехода от будно състояние към сън, като мозъчната дейност се забавя. Този стадий трае няколко минути.
Втори стадий
– състояние на истински сън, с пълна загуба на съзнание. Мозъчната дейност достига изключително ниски нива.
Трети и четвърти стадий
– обикновено специалистите ги наричат делта, характеризират се от бавни, високоволтови вълни. В тези фази сънят е дълбок.
Сън РЕМ
(Рапид Ай Мувмьнтс) – при млад организъм започва около 90 минути след заспиването, като мозъчната дейност става по- бърза, има бързи движения на очите-именно в тази фаза се появяват сънищата.
Първите четири стадия се групират под определението не-РЕМ сън, а фазата РЕМ се определя като парадоксален сън. След като изминат 20-30 минути, от фаза четири започва обратен процес – човек се връща към стадий три, после към две и оттук най- накрая се влиза във фаза РЕМ. Периодите РЕМ завършват с кратки събуждания (за няколко секунди) или със завръщане към фаза две на съня, като по този начин завършва един цикъл на съня (нощният сън се състои от три до пет последователни цикъла, дълги около 90 мин.). Различните стадии, които съставляват циклите, доминират по различен начин в различните стадии – стадии три и четири доминират в първата част, а периодите РЕМ са по-кратки в ранните фази на съня. Сънят делта представлява една четвърт от общото количество сън при човек в зряла възраст, при възрастните процентът пада до 10%, освен ако човекът не е спортувал активно.
Лекарствата не всеки път връщат съня!
За съжаление хората, които пък се опитват да заспят насила, не винаги успяват- лекарствата могат да помогнат, но не са достатъчни и най-вече не са в състояние да възстановят естествения сън.
Кой не би искал да не спи никога, за да се посвети 24 часа от денонощието на кариерата си, на приятелите, на спорта. Хората, които обаче не успеят да си починат, прекарват дните си в състояние на полудрямка, прекалено уморени са, за да се отдадат напълно на това, което правят. На всички обаче специалистите дават един съвет – предайте се!
Невъзможно е да бъдете ефикасни нон-стоп, а и човешкият организъм не предвижда подобно нещо. Напротив, сънят е съществената функция както храненето и дишането.